rožňavskej a spišskej, počas uplynulého víkendu vyvrcholila tradičná odpustová slávnosť svätej Anny. Začala sa už v stredu a večernými svätými omšami pokračovala až do soboty, kedy nasledoval bohatý nočný program. Jeho súčasťou boli okrem iného modlitba sv. ruženca, pobožnosť Krížovej cesty, eucharistická poklona, vystúpenie mládežníckych skupín či polnočná svätá omša.
Odpustovú slávnosť - za výdatného dažďa a účasti viac ako desaťtisíc veriacich takmer zo všetkých kútov východného Slovenska - včera ukončila dopoludňajšia slávnostná, koncelebrovaná svätá omša. Jej hlavným celebrantom bol spišský pomocný biskup Mons. Andrej Imrich. Vo svojej homílii sa dotkol otázok práva, morálky, výchovy a školstva. "Nenariekajme nad nedobrým zákonodarstvom, ale nad zlou morálkou, lebo keby tu boli aj tie najlepšie zákony, aj tak nie sú nič platné, keď máme nedostatok morálky. Ak je človek zlomyseľný, každý zákon prevráti... Ak bude zlomyseľný sudca, beda nám! Ale ak je verejnosť na dobrej morálnej úrovni, potom si ani zlý sudca nedovolí zle vykladať zákon. Nie! Ale nenamýšľajme si, že ak bude dobré zákonodarstvo, všetko sa podarí! Naopak - ak bude dobrá morálka, aj zákony budú musieť platiť pre každého."
Otec biskup ďalej zdôraznil, že dobrá morálka sa nedá nastoliť od večera do rána, ale dlhodobou a cieľavedomou výchovou. "Musíme sa snažiť poctivo a zodpovedne vychovávať mladú generáciu. "A keď budú mladé generácie dostatočne vychované, vtedy bude stačiť aj tá legislatíva, ktorú máme... "Všetko je však otázkou hodnôt. Dnes sme svedkami vytvárania pseudohodnôt, antihodnôt... Keď však k takýmto pochybným hodnotám vychováme mladú generáciu, beda nám! Pseudohodnoty sú vychvaľované a tí, ktorí žijú podľa ozajstných hodnôt, sú zosmiešňovaní. Ak má niekto štyri či päť detí, o ktoré sa vzorne stará, je dnes terčom opovrhnutia ostatných. Z toho, kto dodržiava zákony a morálku, sa ostatní vysmievajú... Namiesto toho tu vládnu pseudohodnoty typu údajnej absolútnej slobody, na základe ktorej si vraj človek môže robiť, čo chce. Ale nie je to tak!"
V ďalšej časti homílie Mons. Andrej Imrich zvýraznil, že "právo na výchovu svojich detí je základným ľudským a rodičovským právom. Ale čo to znamená mať právo na výchovu? To, že výchova nie je a nemôže byť neutrálna, Ale vždy je vedená v nejakom konkrétnom duchu katolíckom, luteránskom, budhistickom, ateistickom... Len rodičia majú právo určiť, v akom duchu vychovajú svoje deti. Majú na to poverenie od Boha a toto právo im nesmie nik zobrať! Ani štát, ani zákonodárstvo, ani cirkev, ani škola... Aj my predsa vyučujeme náboženstvo len tie deti, ktorých rodičia sa pre to rozhodli!"
V závere venoval otec biskup pozornosť problematike financovania cirkevných škôl. "Moderný svet si chce nahovoriť, že ateizmus a ateistická výchova sú neutrálne a preto majú nárok na štátnu podporu. Ale ateizmus nie je neutrálna vec. Má rovnako náboženský náboj ako katolicizmus či ktorékoľvek iné náboženstvo. My kresťania vieme a veríme, že Boh jestvuje. Ateisti síce neveria, ale ani nevedia... Domáhame sa rovnakého postavenia. Nemá predsa logiku, aby štát podporoval iba ateistickú výchovu a nepodporoval výchovu v akomkoľvek inom duchu. Nesmieme pripustiť, aby ateizmus mal v spoločnosti väčšie práva a väčšiu podporu od štátu ako cirkvi a náboženstvá. Niektorí sú však naladení proti samej existencii cirkevných škôl, vyučovaniu náboženstva a kresťanskej výchove vôbec. Kto financuje firmu? Jej majiteľ? Nie, ten pre koho pracuje. Kto financuje firmu Baťa? Jej majiteľ? Nie, ale tí, čo si kupujú jej topánky. Aj stavebný podnik financujú tí, pre ktorých stavia... Aj školu (bez ohľadu na to, či štátnu či cirkevnú) má financovať ten, pre koho vychováva. Teda štát a celá spoločnosť... Ak zdravotná poisťovňa vyberá peniaze od svojich klientov a uhrádza lekárske úkony, nepýta sa, či toho človeka lieči štátny alebo súkromný lekár. Toto má predsa logiku! Štát vyberá peniaze (dane) od všetkých a pre všetkých, teda aj na výchovu všetkých detí." Preto nie je správne "považovať cirkevné školy, ich učiteľov a žiakov za príživníkov, ako sa to občas stáva. Žiaľ, nielen medzi ateistami, ale niekedy aj medzi samotnými veriacimi..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.