deväť z nich - českú, bulharskú, rómsku, karpatsko-nemeckú, poľskú, ukrajinskú, rusínsku, židovskú a chorvátsku. Čo je pripravené na mesiac august, sme sa opýtali vedúcej redakcie národnostných relácií Ľuby Koľovej.
- Prvého augusta od 18.30 hod. odvysielame na STV2 Poľský národnostný magazín. V tomto roku vyrábame iba jeden, aj preto je to akýsi sumár poľsko-slovenských aktivít a udalostí aj na tej najvyššej úrovni. Spomeniem napríklad stretnutie prezidentov V4 vo Vysokých Tatrách, rokovanie premiérov v Tatranskej Javorine, či historický medzištátny futbalový zápas medzi členmi slovenskej a poľskej vlády. Vraciame sa k Dňom poľskej kultúry v Košiciach, k významným slovenským umelcom poľskej národnosti ako
Bohdan Warchal, výtvarník a pedagóg Tadeusz Blonski, či k Medzinárodnému bienále maliarov. Ale v Košiciach pôsobí aj český generálny konzul Josef Byrtusz, ktorý bol konzulom aj v Poľsku. Nezabudli sme ani na poľského veľvyslanca na Slovensku Jána Komornického. Máme s ním veľmi dobrú a dlhodobú spoluprácu už aj z toho dôvodu, že bol kedysi pracovníkom poľskej horskej služby. Vždy nám pripomenie, že treba prírodu chrániť a rozvíjať turistiku medzi Poľskom a Slovenskom. Nakoniec by som uviedla ešte medailón Jozefa Szajnu, významného poľského režiséra, dramaturga a výtvarníka, ktorý sa na jar predstavil so svojím súborom aj Košičanom. Na Hlavnej ulici zahrali dosť šokujúce a vyzývavé divadelné predstavenie, ktoré však evokovalo človeka zamyslieť sa nad svojou existenciou.
Čo bude nasledovať po tomto magazíne?
- Kolegyňa v Banskej Bystrici pripravila český, potom bude na rade Mix magazín zostavený aspoň pre 5-6 menšín, 22. augusta bude repríza rómskeho, potom premiéra nemeckého magazínu. Okrem iného pôjdeme v ňom po stopách hrobov nemeckých vojakov či už z I. alebo II. svetovej vojny. Chceme tým pomôcť ľuďom, ktorí ešte aj po tak dlhom čase hľadajú miesta posledného odpočinku svojich príbuzných alebo známych. Ešte by sme mali zreprízovať Mix magazín, ktorý zvíťazil na júnovom Medzinárodnom festivale TV a rozhlasových relácií v Užhorode.
Ako prijíma divák tieto národnostné magazíny?
- Do 1. apríla sme ich vysielali v sobotu v rôznom čase. Od tohto dátumu Slovenská televízia prešla na nový vysielací deň a čas. To znamená, že utorok vždy ide niektorý z národnostných magazínov. Diváci si na zmenu pomaly zvykajú, ale je to ešte príliš krátky čas a navyše sú prázdniny. Pri príprave magazínov máme osvedčený recept. Musíme byť pri aktivitách tej-ktorej menšiny. Ak sú slávnosti vo Svidníku pre Ukrajincov, alebo v Kežmarku pre Nemcov, české literárne večery, nesmieme tam chýbať a dostať to na obrazovku. Vieme, že diváci tých 26 minút vysielania chcú mať obrazovo nabité, pestré, aspoň s piatimi-šiestimi témami. Keby som mala vybrať z listov, tak je tu list od diváčky českého magazínu. Ďakovala, že v ňom po desiatich rokoch mohla vidieť Hanu a Petra Ulrychovcov. Ďalší nám napísali, že práve z magazínu sa dozvedeli, čo všetko potrebujú k vybaveniu dvojitého, teda ešte aj českého občianstva. Ozvali sa nám i stredoškoláci z Bratislavy, že chcú robiť ŠVOČ z nášho vysielania pre Karpatských Nemcov, dokonca si už získali aj sponzora z Nemecka.
Pri vymenovaní národností ste nehovorili o maďarskej menšine.
- Je nám veľmi ľúto, že maďarské magazíny už v Košiciach nerobíme. Pripravuje ich v Bratislave Programové centrum maďarských relácií. Nemyslím si, že je to šťastné riešenie, pretože to smerom na východ prinajmenšom znepružňuje prácu. Na druhej strane v našich Mix magazínoch sa objavuje aj časť z maďarských relácií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.