najnovšie v jednej z koaličných strán - SMK. Jej predseda Béla Bugár povedal, že minister vnútra Ladislav Pittner, minister spravodlivosti Ján Čarnogurský a riaditeľ SIS Vladimír Mitro, nesú podľa predsedu koaličnej SMK Bélu Bugára politickú zodpovednosť za únik Lexu do zahraničia. O bližšie informácie k postoji SMK k tejto záležitosti sme požiadali Jozefa Weisera, tajomníka krajskej organizácie SMK v Košiciach.
- SMK vychádza z toho, že základom právneho demokratického štátu je disciplína a zodpovednosť. A to zodpovednosť nielen materiálna, ale aj politická a morálna. Pod disciplínou rozumieme, aby boli dodržané zákony, zodpovednosť zase musí každý niesť za jemu zverené úlohy. Od pracovníkov na najnižšom stupni až po ministra. Hovorí o tom nakoniec aj Zákonník práce.
Môžete to v tomto prípade konkretizovať?
- Zoberme ministerstvo vnútra. Zodpovedá za poriadok vo vnútri štátu, za činnosť svojich ľudí, za celý rezort. A keď nevedia, kedy a ako Lexa ušiel, to znamená, že nefunguje dobre ministerstvo alebo SIS. V každom normálnom štáte predsa jestvuje spolupráca medzi vnútrom a informačnou službou. Lebo sú tam na to, aby vedeli, čo sa deje v tomto štáte. A hlavne aby vedeli, čo robí takýto prominent. Veď bývalý riaditeľ SIS mal prístup k štátnym tajomstvám. Nemyslíte si, že jeho útek možno kvalifikovať ako ohrozenie štátu, ako ohrozenie Slovenska?
HZDS tvrdí, že ich poslanec sa iba bráni, lebo celá kauza má politický podtext.
- A kde je morálna zodpovednosť Lexu za osud tohto štátu, keď je nositeľom štátneho tajomstva?
Hovorme o ďalšom rezorte.
- Vládna koalícia sľúbila voličom, že vyšetrí nezákonné privatizácie a s ňou spojené machinácie. Zatiaľ sa nič podstatné neudialo. Niektorí z najväčších a najbohatších privatizérov sú za hranicami aj s poriadnymi balíkmi peňazí. A my doma sme bezradní z toho, ako ich dostať späť do republiky. Všetkým týmto kauzám napomáha aj nedostatočná a deravá legislatíva. Trvalo dlho, kým sa Lexa dostal do kolúznej väzby. Potom ho z nej prepustili. A ďalej sa nič nedialo. Pýtam sa, nenesie za to morálnu zodpovednosť aj minister spravodlivosti Ján Čarnogurský? Morálka predsa hovorí - nezvládol som situáciu, musím odstúpiť. Tak to robia ministri v demokratických štátoch. A kým si túto morálku neosvoja naši najvyšší politickí a štátni činitelia, na Slovensku nebude poriadok. Aj morálka je zákon, i keď nepísaný.
Béla Bugár sa vyjadril, že SMK sama nenavrhne odvolanie spomínaných predstaviteľov, nakoľko by to asi nestabilizovalo vládnu koalíciu. Teda ako ďalej?
- Samozrejme, SMK bude o tomto svojom postoji hovoriť na Koaličnej rade 15. augusta. Ostatné bude záležať na premiérovi M. Dzurindovi a politických stranách, ktoré svojich členov do funkcií nominovali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.