roky 2001-03 v jednotlivých krajoch. V uplynulých dňoch sa na stoloch krajských prednostov objavil návrh prerozdelenia finančných zdrojov určených na jednotlivé projekty v krajoch. Prednosta Krajského úradu v Košiciach Štefan Vranovský s uvedenou štúdiou, ktorú dostal na pripomienkovanie, zásadne nesúhlasí.
"Obdržali sme takýto materiál od ministra výstavby a regionálneho rozvoja Istvána Harnu spoločne so sprievodným listom šéfa rezortu. Podľa môjho názoru návrh programu v podobe, v akej som ho dostal na stôl, nemá obdoby. Nenachádzam slov a zásadne s ním nesúhlasím. Pokiaľ sa postoj vlády a ministrov nezmení, prehlasujem, že nebudem ochotný brať na seba zodpovednosť za rozvoj kraja. Ak by som mal byť príčinou tohto stavu ja, potom nech dôjde k personálnym zmenám. Ak nie je problém vo mne, tak požadujem zmenu prístupu jednotlivých ministerstiev i vlády ku Košickému kraju," rozhorčenie komentuje návrh rozdelenia peňazí Štefan Vranovský a dodáva, že by nebol veľmi rád, keby ľudia doplácali na politikárčenie.
"Spočiatku som sa neprikláňal k názoru iných, keď hovorili, že nakoľko sme primátor Trebuľa i ja členmi SOP-ky, tak sa pre našu politickú príslušnosť veci komplikujú. Sú tu i politické tlaky voči nám a keď ľudia majú v Košickom kraji trpieť kvôli tomu, že som vstúpil do SOP, tak nech na stoličku prednostu Krajského úradu zasadne niekto druhý," uviedol Š. Vranovský.
V návrhu programu je podiel Košického kraja na úrovni 2,7 % z celého objemu Slovenska. Teda na východe by po jeho schválení pripadlo na jedného obyvateľa 502 Sk. Ostatné kraje sú na tom omnoho lepšie. Pre Trnavský kraj činí tento objem financií na obyvateľa 7703 Sk. Bratislava má v návrhu pridelených 6734 Sk na obyvateľa.
Vládnym uznesením bolo prijaté, aby sa Košický kraj preferoval ako jeden z najchudobnejších väčšími objemami peňažných prostriedkov pred ostatnými regiónmi. No v praxi sa celá vec črtá úplne opačne.
"Keby prešiel tento návrh, celý kraj sa dostane do obrovskej priepasti. A nakoľko poznám metodiku práce na Slovensku, mám obavy, že sa tak môže stať. Povedia si, Vranovský voči tomu namieta, tak mu k 500 Sk prifaríme podobnú sumu a bude mať tisíc. Trnava vyskočila vysoko, niečo jej odoberme, ale rozdiel zostane i tak obrovský. A máme byť ticho? To nie. Ide o rozsiahly materiál, ktorý má byť podľa mňa základom budúceho rozvoja. Že peňazí niet, a že ich ani veľa nebude, veľmi dobre viem. Ale stav je taký, aký je. Akým právom mám pristúpiť k tomu, aby ľudia v kraji trpeli len preto, že som orientovaný tak ako som. Ja mám súhlasiť s tým, že rozpočet je taký, pretože moji predchodcovia pravdepodobne tomu nerozumeli. Neviem si ináč vysvetliť, ako mohli v roku 1996/97 prijať Index vo výške 48%," hovorí prednosta KÚ.
Štefan Vranovský s uvedeným návrhom nesúhlasí a ako tvrdí, nie je ochotný po jeho prípadnom odklepnutí zobrať na seba zodpovednosť.
"V tejto súvislosti nie som ochotný sedieť na tejto stoličke," hovorí Š. Vranovský. V návrhu, ktorý má oficiálny názov Sumarizácia projektov verejných prác podľa priorít sa ráta s tým, že v rokoch 2001/03 nepribudne vo sfére verejných prác v zdravotníctve ani koruna. Podobná nula svieti i v oblasti sociálne starostlivosti, výstavby diaľnic, modernizácie železníc, či vodohospodárskych prác.
Na verejnoprospešné práce pre životné prostredie v návrhu figuruje 88 miliónov pre Brzotín a 157 miliónov na skupinový vodovod pre Bánovce nad Bebravou. Nelichotivá situácia v oblasti čistenia odpadových vôd v okrese Košice - okolie vzhľadom k navrhovanému rozdeleniu financií zrejme ak nedôjde k zmene ešte potrvá. V Nitre sa uvažuje pre výstavbu ČOV s objemom 500 miliónov korún, Košický kraj nemá dostať nič.
"Zaslali sme veľa projektov, jeden z nich je v objeme troch miliárd, ale ten sa nedostal dokonca ani do zoznamu. Vieme v každej oblasti preukázať, aké projekty sme vypracovali, predložili a zaslali," poznamenal krajský šéf.
Štefan Vranovský sa rozhodol pristúpiť k riešeniu problémov stretnutiami s poslancami bez ohľadu na to, z akej strany sú. Buď sa do nápravy stavu zapoja a budú sa spoluzodpovedať, alebo nech sa potom zodpovedajú voličom.
"Som si vedomý, že ide o návrh a nie definitívnu podobu. Tvrdím jednu vec, nech by ma takto moji vedúci odborov zavádzali takýmito materiálmi, ktoré sú diametrálne niekoľkonásobne rozdielne oproti objektívnemu pohľadu, tak také dvere ešte v Pozemných stavbách nevyrobili, čo by som s takýmto človekom nedokázal vyraziť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.