zmenu do jeho severného cípu, zberá aj ďalší vyslanec košického športu Ján Krajňák. Bývalý tréner basketbalistiek Delty Domex vydržal spolu so svojim asistentom Vladom Andreánskym na lavičke žlto-modrých rovné štyri roky, čo je na slovenské pomery, ak si odmyslíme "večnú" ružomberskú kormidelníčku Natáliu Hejkovú, jav vskutku málo vídaný. Piatu sezónu však už duo Krajňák Andreánsky spolu na lavičke neuvidíme. Ján Krajňák totiž tento týždeň podpíše ročnú trénerskú zmluvu s tuniským, na tamojšie pomery veľkoklubom CSS Sfax, kde v uplynulej pôsobila aj Renáta Horváthová. Prestup exkormidelníka manažérok do tejto basketbalovo exotickej krajiny sa zomlel už po mesiac po skončení ligového ročníka, v ktorom Ján Krajňák doviedol Košičanky k bronzovým medailám.
"Zástupcovia klubu sa mi s ponukou poprvýkrát ozvali niekedy začiatkom mája, pričom konkrétnu ponuku mi predložili v júli. Po určitom premýšľaní som sa nakoniec rozhodol, že ju akceptujem, a tak už zajtra ráno letím do Tunisu," zvestoval nám Ján Krajňák.
Tamojšie prostredie mu nie je celkom neznáme, pretože sa s ním už zoznámil na trojdňovej poznávacej ceste, ktorú absolvoval minulý týždeň. A hoci by sa našincovi mohlo zdať, že v tuniskej lige si dobre oddýchne, skôr opak bude pravdou. "Moje družstvo patrí medzi popredné celky v tuniskej lige, keď v minulom ročníku obsadilo 2. miesto. To sa však funkcionárom zrejme málilo, a preto mi v novom ročníku vytýčili jediný cieľ vyhrať s družstvom všetko, čo sa dá. Okrem toho chcú, aby som čo najlepšie obstál aj na Arabských hrách, čo je africká obdoba našej Euroligy. Je to pre mňa čosi nové, ale povedal som si, prečo nie? Úloha je to síce náročná, no urobím všetko preto, aby sme po skončení ročníka boli všetci spokojní," dumá Ján Krajňák, ktorý popri seniorskom áčku by mal v klube trénovať aj mládež.
Košický kormidelník sa pri splnení tohto neľahkého cieľa bude musieť spoľahnúť len na domáce hráčky, pretože legionárky v tuniskej lige nie sú povolené. O kádri vie zatiaľ len toľko, že sú v ňom dve juniorské reprezentantky a o ďalších podrobnostiach sa presvedčí až na mieste. "Škoda toho, že v Tunisku nemôžu pôsobiť zahraničné hráčky. Vedel by som si totiž viaceré so svojich bývalých zverenkýň predstaviť v tamojších dresoch," povzdychol si.
Podľa vyjadrení funkcionárov, ich dievčatá hrajú na poloaprofesionálnej báze, z čoho vyplýva, že doteraz trénovali len raz za deň. To sa však má zmeniť práve príchodom J. Krajňáka, od ktorého si bossovia klubu sľubujú nielen výrazné zlepšenie tréningového procesu, ale aj kondičnej pripravenosti hráčok. S hráčkami, ako aj so svojim asistentom bude komunikovať predovšetkým po anglicky, no ako sa nám pochválil, pred dvoma týždňami začal navštevovať intenzívny kurz francúzštiny, a niečo sa už naňho aj nalepilo.
Ján Krajňák netají, že jedným z motívom jeho odchodu do exotického Tuniska boli aj finančné záležitosti. "V Delte som ako tréner za poslednú sezónu nedostal takmer ani korunu, takže finančne si podpisom zmluvy so Sfaxxom výrazne polepšil," hovorí s trpkým úsmevom a pokračuje: "Hoci poslednú sezónu som mal zo svojho pôsobenia .veľmi zmiešané pocity, som nakoniec celkom rád, že som to na košickej lavičke vydržal tie štyri roky ako hlavný tréner plus dva roky predtým ako asistent."
Za svoju najvydarenejšie obdobie v žlto-modrých farbách považuje sezónu 1998/99, keď sa vtedajšej Delte Management pod jeho vedením podarilo prebojovať až do štvrťfinále Pohára Ronchettiovej, kde nešťastne vypadli s talianskym Priolom. Takisto v tomto ročníku získali Košičanky historické striebro v lige. Keby si mal Ján Krajňák vybrať najlepšie hráčky, ktoré za svojho pôsobenia trénoval tak by to až na jeden dodatok v podobe Zuzany Žirkovej základná pätorka zo sezóny 1998/99, teda A. Archipová, H. Eliášová, A. Kuklová, Z. Škvareková, S. Iličová. "Škoda odvetného zápasu v Priole, mohli sme vtedy postúpiť aspoň do semifinále. Trochu ma mrzí aj to, že sme ani raz nezvíťazili nad Ružomberkom, no zrejme nám to nebolo súdené."
Ján Krajňák zatiaľ odlieta do Tuniska sám, no nevylučuje, že neskôr za ním príde aj manželka s dcérkou. Funkcionári mu prisľúbili okrem bytu aj možnosť používať auto. To zrejme bude využívať aj na to, aby sa mohol ísť okúpať do Stredozemného mora. Hoci prístavné mesto Sfaxx leží pri brehoch Stredozemného mora, najbližšie pláže sú od neho vzdialené až 30 km. Akúkoľvek myšlienku na dovolenku však rezolútne odmieta: "Do Tuniska idem predovšetkým pracovať. Až keď sa nám bude dariť podľa predstáv, dožičím si aj trochu relaxu," dodáva s úsmevom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.