takýmto radikálnym obnovením a oživením menovej sústavy sa v dejinách bežne stretávame. Výmena peňazí vo viacerých etapách neminula ani Československo. Tá o ktorej práve píšeme, nadobudla platnosť na základe prezidentovho dekrétu zo dňa 19. 10. 1945. Nová Československá mena bola zavedená od 1. 11. 1945. Musela vyhovovať mnohým finančným a ekonomickým požiadavkám. Teraz sa spoločne pozrime do historického zákulisia, aké nepredvídané udalosti sprevádzali výmenu peňazí.
Vláda už s touto nepriaznivou situáciou dopredu počítala. Na menovú reformu sa dopredu pripravovala ešte pred rokom 1945. Nové štátovky boli vyrobené v predstihu, čo tiež nebolo najšťastnejším riešením. Nastal nečakaný problém s uchovaním už vytlačených platidiel, ktoré ešte museli čakať na svoje poslanie. Po dlhších a obťažných rokovaniach sa podarilo uložiť štátovky v podzemných skladoch tlačiarne Thomas De La Rue v Londýne. Vytlačené peniaze boli uložené v balíčkoch po sto kusoch a boli zviazané vo zväzkoch po desiatich balíčkoch. Platidlá boli zabalené vo vodotesných obaloch, lebo skladisko bolo vlhké. V podzemnom sklade tlačiarne Thomas De La Rue bolo uložených vyše tritisícsedemsto bední. Nová mena opäť znela na koruny, podobne ako v predvojnovom období. Štátovky nahradili dovtedy platnú protektorátnu a slovenskú korunu v pomere 1:1. O platidlách, ktoré platili počas vojny, sme už v našom denníku podrobne písali. Poďme sa teraz pozrieť na niektoré nie veľmi príjemné dôsledky menovej reformy, ktorá mala nepriaznivý vplyv najmä na obyvateľstvo.
Mzdy a ceny boli upravené približne na trojnásobok oproti roku 1939. Kurz k cudzím menám bol viazaný vzhľadom k americkému doláru. Cena dolára bola v decembri roku 1945 stanovená na päťdesiat korún československých. Funkciu zákonného platidla spĺňala na území Československa od 1. 11. 1945 do 31. 5. 1953, (rozmery 103 x 54 mm). Lícna aj rubová strana štátovky je zelená s olivovou podtlačou. Desaťkoruna je typovo zhodná s päťkorunovou štátovkou. Aj na desaťkorune je jasne viditeľný podpis ministra financií, číslovač je červený. Štátovky boli vytlačené v závode Thomas De La Rue v Londýne. Pod autorstvo výtvarného návrhu sa podpísal grafik tlačiarne Charles Meronki. Ak porovnávame stranu rubu s päťkorunou, na prvý pohľad je jasné, že u desaťkoruny na rube nedominuje štátny znak. Platidlo nemá vodoznakovú ochranu, podobne ako päťkoruna. Pravdepodobným dôvodom je nízky nominál a slabá kúpna sila štátovky. Napriek týmto okolnostiam sa táto menová sústava udržala do roku 1953.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.