slávností a podujatí. Často sa spájajú s návštevou pútnických centier, kostolov, chrámov a kaplniek, ktorých je na Slovensku veľký počet. Veľmi známe o obľúbené boli v minulosti aj annenské bály, na ktorých sa všetky ženy a dievčatá dosýta vytancovali a zabavili.
Meno Anna je hebrejského pôvodu a znamená milosť, láska, modlitba. Anna bola matkou Panny Márie a hoci ju evanjelia priamo nespomínajú, z apokryfných spisov je známe, že rodičia Márie boli Joachim a Anna. Dievčatko sa im narodilo v pokročilom veku a o jeho počatí sa dozvedeli zo zjavenia anjela. Nevie sa, či sa manželský pár dožil aj narodenia Krista.
Sviatok svätej Anny je veľmi starý, jej uctievanie bolo zavedené v roku 1584. Zvolili si ju za patrónku matky, rodičky, vdovy, gazdinky a robotníčky. Všade tam, kde boli v minulosti bane a intenzívna ťažba, stala sa táto svätica obľúbenou ochrankyňou. Na mnohých miestach Slovenska, v Banskej Štiavnici, Kremnici, v Slovenskom Rudohorí nájdeme kostoly a kaplnky postavené k jej úcte. I rôzne pomenovania chotárnych častí sa spájajú s jej menom. Vysvetlenie je v tom, že baníci vynášajú na svetlo bohatstvá ukryté v lone zeme tak, ako Anna dala svetu svoj najdrahší poklad, Máriu. V okolí kaplniek sa nachádzajú často aj studničky so zázračnou liečivou vodou. Taká je aj v Rudníku, neďaleko Košíc, kde je veľké a známe pútnické miesto. Všetci pútnici sa majú napiť a vziať si vodu od "svätej Aničky". Doma pijú zázračnú vodu často, najmä keď sa zle cítia, pričom vzývajú svätú Annu o pomoc. Všeobecne sa verilo, že táto voda uzdravuje choré oči.
Vo výtvarnom umení bola svätá Anna obľúbená už v renesancii. Na mnohých motívoch sa vyskytuje najmä s Pannou Máriou, ktorá drží v lone Ježiška. Je to Anna Samotretia - Mettercia. Umelci ju znázorňovali aj ako učí čítať malú Máriu. Mnohokrát ju zobrazovali s manželom Joachimom pri zásnubách alebo sobáši.
V ľudovej kultúre sa s dňom Anny spájali obyčajové úkony zamerané na rast kapusty a zemiakov. Ženy sa vraj krútili okolo rastlín a hovorili: "Včera bolo Jakuba, dnes Anny, zakrúcajte sa kapustné hlavy!" V tento deň boli dovolené aj rôzne žarty a posmešky. Aničkám bolo možné doniesť len tak z recesie kytičku z bodliakov alebo prázdnu krabičku.
Autor: PhDr. Klaudia BUGANOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.