Korzár logo Korzár

Budúci puškári museli mať čisté úmysly

Puškárske remeslo malo na Slovensku len niekoľko predstaviteľov. Majstri tohto remesla boli spočiatku organizovaní v spoločných cechoch s inými

príbuznými kovospracujúcimi remeslami, ako napr. s kováčmi, alebo zámočníkmi, ale aj s hodinármi, ktorí sa neskôr osamostatnili. V priebehu 16. storočia sa aj medzi nimi vytvorili jednotlivé špecializované remeslá, či odvetvia, ako puškári, pažbári, zbrojári, výrobcovia hlavní a zámkov, ktorí pracovali v osobitných dielňach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podstatná časť puškárov žila v Bratislave, kde existovali až dva cechy v období od 17. až 19. storočia, a v Košiciach, kde boli spočiatku v združenom cechu spolu so zámočníkmi, ostrohármi, a hodinármi (16. stor.) o storočie neskôr sa združovali so zámočníkmi, a od 17. storočia boli spolu s hodinármi. V iných mestách na Slovensku sa puškári zvykli združovať s výrobcami šípov (Banská Štiavnica), alebo s výrobcami lukov (Kremnica) atď.

SkryťVypnúť reklamu

Bratislavskí a košickí puškári patrili medzi najlepších v rámci Uhorského kráľovstva a mnohé ich výrobky úspešne súťažili s produkciou cudzích remeselníkov.

Výrobcovia ručných palných zbraní neboli na začiatku početní, keďže pracovali iba pre úzky okruh odberateľov a okrem toho ich výrobky neboli najlacnejšie. O sebaobranné a poľovnícke zbrane s kolieskovými zámkami mala záujem hlavne šľachta. Vďaka potrebám aristokratických odberateľov sa najlepším puškárskim majstrom umožnila výroba luxusných často bohato zdobených zbraní, vyhotovených rôznymi technikami a samozrejme za použitia drahých kovov. Niektoré významnejšie šľachtické rodiny a panovnícke dvory si dokonca vydržiavali samostatných puškárskych majstrov, stojacich mimo cechovej organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

V období renesancie sa začína produkcia skutočne luxusných zbraní, vyrábaných väčšinou na objednávku a tak sa pri výzdobe veľa ráz realizovali požiadavky objednávateľa. Pretože dokonalé vyhotovenie a bohatosť výzdoby prezentovali majiteľove spoločenské postavenie a majetnosť. Na zložitej umeleckej výzdobe mnohokrát puškári spolupracovali s príslušníkmi iných remesiel, najmä s rytcami a zlatníkmi.

Puškárstvo bolo veľmi jemné až precízne remeslo, a tak každý výrobok, ktorý opustil puškársku dielňu musel bezchybne fungovať. Príslušníci tohoto krásneho a zároveň aj náročného remesla vyrábali ručné strelné zbrane - pušky, ručnice, bambitky, karabíny a pištole, ďalej robili háky na hákovnice a okúvali lafety a pažby. Puškári nielen vyrábali nové zbrane, ale ich aj skúšali, zastreľovali a osadzovali na hradbách a baštách, ďalej vykonávali údržbu a opravu zbraní, alebo aj prerábali staré kresadlové zámky na perkusové. Toto remeslo sa zrejme vyvinulo zo zámočníctva, pretože najdôležitejší úkon, ktorý muselo robiť a to zhotovovanie spúšte, patrilo do oblasti tohoto remesla. Vyvrtávanie hlavne sa mohlo konať i priemyselným spôsobom, no jej uloženie do pažby a namontovanie spúšte bolo už samo osebe náročnou remeselníckou prácou.

SkryťVypnúť reklamu

Na mnohých miestach na území Slovenska sa puškári delili na dve samostatné remeslá, a to na puškárov v širšom zmysle slova (po nem. Buchsenmacher) a puškárov vyrábajúcich spúšťacie mechanizmy a upevňujúcich hlavne (Buchsenschiffer).

Úzke spojenie puškárstva so zámočníctvom bolo na mnohých miestach dokumentované i tým, že puškári vystupovali ako zámočníci.

V Košiciach mali svoj prvý, samostatný cech od roku 1557. Dejiny košického puškárstva v 17. storočí sú výrazne ovplyvnené stavovskými povstaniami. Preto produkcia košických puškárov v tomto období bola z veľkej časti zameraná na výrobu pušiek a jazdeckých pištolí pre šľachtických povstalcov. Prakticky všetci východoslovenskí výrobcovia ručných palných zbraní mali podiel na dodávkach pre armády Gabriela Bethlena, Juraja Rákocziho, Imricha Tokolyho i Františka Rákocziho. Stavovské povstania po dlhé desaťročia potrebovali zbrane. Po skončení stavovského odboja sa v Košiciach o niečo znížil počet puškárskych majstrov.

"Kto chce vykonávať puškárske remeslo musí priniesť písomný doklad, svedectvo o svojom pôvode a narodení a tiež mať čistý úmysel a oddané správanie počas učenia." Tak znie prvý bod artikúl bratislavských puškárov z roku 1661. Učenie v tomto remesle trvalo 3 roky. Učeň po prijatí do učenia musel doniesť, ako "prístupné" pintu vína (1 pinta 3 až 4 litre) za čo mu majster dal učňovské šaty. Učňom sa mohol stať len neženatý, slobodný mládenec. Aj v tomto cechu, tak ako v iných cechoch platila prísna disciplína a za každé neuposlúchnutie majstra sa platilo 1 funtom vosku. Vosk sa vyberal aj za nevhodné, alebo neslušné správanie v dielni (2, 3, 4 funty), ale za vyvolanie škriepky, či slovnej hádky sa mohol získať aj zákaz vykonávania remesla. Pokuty sa vyberali napr. aj za meškanie, či neúčasť na bohoslužbách a procesiách. Za meškanie bola pokuta holba vína (1 holba 0,8 litra) a za neúčasť sa platila 1 zlatka do cechovej truhlice dôstojného cechu.

Žiadny puškársky majster nesmel mať viac ako 2 tovarišov a 1 učňa. Ale ak majster nemal žiadneho učňa, vtedy mohol mať v dielni 3 tovarišov. Ak sa chcel tovariš stať majstrom musel sa prihlásiť a požiadať svojho majstra. Až keď dostal súhlas, mohol sa pustiť do vyhotovenia majstrovského kusa. Budúci majster mal vyhotoviť terčovú pušku, hlaveň, strelný zámok, a 2 francúzske pištole. Na pažbu sa malo vybrať pekné, tvrdé slivkové drevo. V niektorých puškárskych cechoch si spúšťací mechanizmus mohli obstarávať od puškárov - zámočníkov. Po úspešnom zvládnutí majstrovského diela musel ešte mladý majster pohostiť cech "primeranou hostinou" a do roka po získaní majstrovstva sa oženiť, inak by platil do cechovej pokladničky jednu zlatku a ďalší rok dve zlatky.

Autor: Mgr. Uršula AMBRUŠOVÁ

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 594
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 851
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 655
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 808
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 207
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 469
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 767
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu