Petrovi Janusovi písomné poďakovanie za ozvučenie autobusových liniek v Prešove. Zároveň v liste vyslovila poďakovanie vodičom a technikom, ktorí sa podieľajú na bezporuchovom chode autobusových a trolejbusových liniek. Pripomíname, že systém ozvučenia liniek, ktorý má prešovský dopravný podnik je po Žiline druhý na Slovensku.
Ako pre náš denník povedal vedúci Krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska v Prešove Jozef Hlubovič, únia má v Prešovskom kraji 1459 členov. Podľa neho je spomínané ozvučenie záslužná práca tak dopravného podniku ako aj mesta, keďže mesto ako akcionár vložilo do tohto systému dosť veľké prostriedky. Samozrejme nás zaujímalo ako to pomáha zrakovo postihnutým občanom. "Pre zrakovo postihnutého občana je to veľmi prospešná vec," uviedol J. Hlubovič. "Sú medzi nami nevidiaci občania, ktorí v autobusoch cestujú úplne sami. Ozvučenie má tú výhodu, že si nevidiaci nemusí odratávať zastávky, aby vedel na ktorej ma vystúpiť. Odratávanie zastávok mohlo byť niekedy aj stresujúce, lebo stačilo, že sa náhodou započúval do nejakého rozhovoru, alebo sa zamyslel, a už si nebol istý, či sa náhodou nepomýlil." Podľa Hluboviča je ohlasovanie zastávok výhodou nielen pre zrakovo postihnutých občanov, ale aj pre ľudí, ktorí nie sú z Prešova, a tiež pre starších ľudí. Najmä ak cestujú v tme, alebo v zime, keď sa okná zahmlievajú.
Zaujímalo nás tiež, čo by ešte nevidiaci uvítali pre zvýšenie pohodlia a kvality cestovania v mestskej hromadnej doprave.
V tejto súvislosti Hlubovič povedal, že nadstavbou tohto systému by bolo ozvučovanie exteriéru, teda vonkajšok autobusu. "Existuje také zariadenie s reproduktorom, ktoré sa umiestňuje zvonku na autobus s tým, že nevidiaci by mal vlastný diaľkový ovládač. Tým by spustil systém a reproduktor by mu zahlásil číslo linky a smer, ktorým daný autobus ide." Pripustil však, že i táto nadstavba je finančne náročná, keďže jedno ozvučenie autobusu by vyšlo približne na desať tisíc korún.
Únia nevidiacich sa snaží v tomto smere robiť propagáciu medzi nevidiacimi a zrakovo postihnutými, keďže ako povedal: "ľudia sa ešte hanbia za to, že sú zrakovo postihnutí." Nedokážu navonok prezentovať to, že majú problémy so zrakom a možno by im spúšťanie systému a tým aj vzbudenie istej pozornosti mohlo byť nepríjemné. "Preto propagáciu tohto systému medzi nevidiacimi a slabozrakými vidíme nateraz ako prvoradú našu úlohu. Až potom plánujeme začať s nejakou kampaňou a predkladaním projektov."
Únia už na túto tému rokovala s vedením dopravného podniku mesta Prešov. Ale ako vyplynulo zo slov vedúceho krajského strediska Jozefa Hluboviča, predovšetkým preto, aby sa s nadstavbou ešte počkalo. Únia chce tento čas využiť na prezentáciu a výhody tohto nového systému medzi nevidiacimi. Zrakovo postihnutý občan si totiž bude musieť zakúpiť diaľkový ovládač, ktorý stojí okolo 900 korún. Na druhej strane štát môže postihnutému občanovi pomôcť v prípade, že nevidiaci požiada príslušný okresný úrad o príspevok na zakúpenie tohto ovládača.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.