Košiciach. Po neúrodných rokoch v polovici uplynulého desaťročia došlo v roku 1998 k zlúčeniu dvoch nezmyselne rozhašterených oddielov ŠKP a OŠG Košice, a tým k opätovnému zjednoteniu síl v košickom plávaní. Už v roku 1999 sa dostavili prvé výraznejšie výsledky. Oddiel plávania ŠKP Košice sa stal v roku 1999 v hodnotení výsledkov majstrovských súťaží Slovenskou plaveckou federáciou (SPF) najúspešnejším slovenským oddielom.
Medzititul: Výrazný náskok v Slovenskom pohári
To však zainteresovaných neuspokojilo, stále chýbali úspechy na medzinárodnom poli. Tvrdšia príprava, výborná spolupráca oddielu, Športového gymnázia a školských športových stredísk, tímová práca starších a mladých ambicióznych trénerov priniesli výraznejšie úspechy už v tomto roku. ŠKP Košice vedie po štyroch kolách prekvapujúco a so značným náskokom súťaž o Slovenský pohár (1. ŠKP Košice 1020 bodov, 2. AŠK B. Bystrica 348 a 3. Kúpele Piešťany 340 bodov). Priebežné hodnotenie SPF po letných majstrovstvách Slovenska (keď na posledných majstrovstvách Slovenska dorastu a seniorov získali plavci ŠKP rekordných 38 medailí) vyznieva taktiež v prospech ŠKP, ktorí sú na čele so ziskom 76 bodov pred oddielmi Kúpele Piešťany a Vital Bratislava (po 70 bodov).
Medzititul: Diaľkoví plavci na európskom šampionáte
Bazénová plavkyňa, 19-ročná Karolína Benöczová vo veku, ktorý je v dnešných časoch v slovenskom súťažnom plávaní (s výnimkou kategórie Masters) už zriedkavosťou, sa dokáže v bazéne stále výkonnostne zlepšovať a skúša svoje schopnosti i v diaľkovom plávaní. Prebojovala sa (s oddielovým kolegom Strakom) na 5 km trati až na tohtoročné majstrovstvá Európy v plávaní, ktoré sa konali začiatkom júla v Helsinkách. Ich umiestnenie v druhej polovici štartového poľa zodpovedá terajším možnostiach ich prípravy, ale pre oddiel je to povzbudzujúcim úspechom. Trvalo totiž päť rokov, kým sa Košičanom znova podarilo štartovať na významnej európskej súťaži v diaľkovom plávaní, pričom je potrebné vedieť, že práve v ŠKP v roku 1981 (v tom čase pod názvom ČH Košice) kládli základný kameň slovenskému diaľkovému plávaniu a neúnavne až do ekonomického vyčerpania v roku 1997 organizoval tento klub na Ružíne majstrovstvá SR, v roku 1992 dokonca majstrovstvá ČSFR.
Medzititul: Juniorský medzník v Dunkerque
Ďalším z úspechov, ktoré sú zadosťučinením práce oddielu plávania ŠKP, je účasť Miriamy Takácsovej a Michala Parnahaja v štvorici slovenských juniorských reprezentantov (pre úplnosť ešte Hrdinová z Piešťan a Kuniková z Topoľčian) na 27. MEJ v plávaní, ktoré sa skončili túto nedeľu vo francúzskom Dunkerque. Obaja sú študentmi košického Športového gymnázia, obaja sú v juniorskej kategórii mladšími ročníkmi, takže tohtoročná účasť bola pre oboch dôležitým medzníkom pre ich vyvrcholenie v juniorskej kategórii na budúcoročných MEJ.
Skúsenejší 17-ročný Parnahaj (účastník minuloročných EYOD) štartoval v Dunkerque vo svojej najsilnejšej disciplíne 200 m motýlik, v ktorej sa časom 2:10,63 umiestnil v silnej konkurencii na 20. mieste. Na 100-metrovej trati zaplával čas 1:00,70 min (stotinovo vzdialený od osobného rekordu) a na 200 m kraul si časom 2:01,02 min. vytvoril výrazný "osobák". O svoju účasť na MEJ bojoval s tvrdými limitmi víkend čo víkend na rôznych pretekoch do poslednej chvíle, dôveru SPF k účasti dostal s podmienkou úhrady nákladov a na solídnu záverečnú prípravu veľa času nezvýšilo.
Mladá 15-ročná Takácsová si svoju nomináciu zabezpečila po kvalitnej príprave v Maďarsku vo "svojej" disciplíne 50 m v. sp. už v máji. V Dunkerque štartovala v disciplínach 50, 100 a 200 m voľný spôsob, vo svojej najsilnejšej disciplíne sa časom 27,59 sek. umiestnila v rozplavbách na 17. mieste, čím jej semifinále malo ujsť o vlások (!). Miriam Takácsová však postúpila v disciplíne 50 m voľný spôsob nečakane do semifinále (pravdepodobne sa odhlásila niektorá zo semifinalistiek) a časom 0:27,50 min. (nový osobný rekord) sa v semifinálovej rozplavbe umiestnila na 6. mieste (celkovo na 13. mieste), čo je právom veľký úspech tejto 15-ročnej pretekárky. 100 m v. sp. zaplávala v čase 1:00,74 a 200 m v čase 2:15,16 min.
U oboch môžeme konštatovať, že pri tej dynamike rastu výkonnosti, akú preukázali v tomto roku, ich pri poctivej príprave čaká v budúcom ročníku MEJ aspoň semifinálové umiestnenie (čo je aj predpokladom pre nomináciu zo strany SPF). To by už bola sľubná budúcnosť, najmä keď si uvedomíme, že posledný výrazný úspech na MEJ z Košičanov získala Silvia Rusinová v roku 1989 v anglickom Leedse ako členka bronzovej štafety ČSFR v disciplíne 4 x 200 m voľný spôsob. Sledujúc úroveň tohoročných MEJ môžeme súhlasiť s rozhodnutím SPF, ktorá už teraz na základe doterajšej výkonnosti formuje základ reprezentácie pre prípravu na OH 2004 a v ktorej sa už v prvom kole objavujú dve košické mená, Takácsová a 13-ročná prsiarka Radka Kandráčová.
Medzititul: Bodku dávajú veteráni
Bodku za plaveckou sezónou dávajú najstarší, kategória veteránov (Masters), ktorá má v dňoch 29. júla - 7. augusta 2000 svoje majstrovstvá sveta v nemeckom Mníchove. Želiezkom v ohni je nestarnúci 75-ročný Jaroslav Holý z ŠKP, ale štartovať na nich budú i Košičanky Magdaléna Kapcárová a Erika Mrázová z Masters-klubu Aquacentrum Košice.
Autor: Juraj SKÁLA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.