farnosti v Ladomírovej Vladimír Hriňák. Jeden už v Ladomírovej majú, je to ale drevený kostolík, v ktorom nie je dovolené kúriť. "Jednoducho nevyhovuje súčasným požiadavkám. Nevzdávame sa ho, ale chceme mať nový," vysvetlil Hriňák. Na výstavbu nového kostola si gréckokatolíci vybrali pozemok pred pravoslávnym kostolom v obci, ktorý po reštitúciách v roku 1992 získali späť. Tu vznikol problém. K pravoslávnemu chrámu vedie cez pozemok gréckokatolíkov cesta, ktorú od výstavby chrámu, do utorkového popoludnia otvárala murovaná brána so staroslovienskym nápisom Požehnaný buď ten, ktorý vchádza v mene Boha. "Gréckokatolícky farár, s dvomi svojími ľuďmi a bielorusom (bagrom - poznámka redaktora) v utorok prišli a bránu rozbili." povedala Nadežda Sovičová, dcéra pravoslávneho kňaza z Ladomírovej Eliáša Soviča.
Gréckokatolíci sa teda rozhodli postaviť si nový chrám, oplotiť si svoj pozemok a vyrezať na ňom stromy. Vadila im však cesta, po ktorej pravoslávni chodia do svojho chrámu cez pozemok, ktorý im nepatrí. 20. júla odoslali na faru pravoslávneho úradu list, v ktorom žiadali správcu farnosti o premiestnenie vstupnej brány do desiatich dní na vlastný pozemok. "V prípade, že v spomínanej lehote nebude vstupná brána premiestnená, budeme nútení požiadať stavebnú firmu o jej zlikvidovanie na Vaše náklady," stojí v liste.
Ako sme sa v dozvedeli, na základe tohto listu, zvolal E. Sovič kurátorský zbor, aby mohli okamžite reagovať. Nadežda Sovičová povedala, že k tak závažnému kroku, ako je presťahovanie brány, ktorá je začiatkom prístupovej cesty k chrámu, ako národnej kultúrnej pamiatke potrebovali vyjadrenie pamiatkového úradu, o ktoré požiadali. V liste, ktorý odoslali v pondelok 23. júla vyzývali gréckokatolíkov k spoločnému stretnutiu a dohode. "Pán farár ho však neprebral, pretože vraj je na dovolenke. Dodnes je list na pošte. Jednoducho ho prebrať odmietol," povedala Sovičová. V predchádzajúcom rozhovore nám farár Hriňák tvrdil, že ste na ich prvotný list vôbec neodpovedali? Vtedy sa ozval farár Sovič a povedal, že listy Hriňák nepreberá, pretože je na dovolenke, "no bránu búrať prišiel."
List, ktorý určoval desaťdňovú lehotu, prišiel na pravoslávnu faru v piatok. Ešte v ten istý deň začali gréckokatolíci s prácami na oplotení pozemku. "Keď som od nich pýtala povolenie, pretože i na malú stavbu je potrebné, povedali, že oni žiadne nepotrebujú. Až keď v pondelok začali rozrývať cestu mechanizmami, zavolali sme starostu, ktorý im to zakázal," povedala N. Sovičová. Akékoľvek práce zakázal aj Okresný úrad vo Svidníku, listom podpísaným vedúcim odboru regionálneho rozvoja Ľubošom Čepanom. V liste hovorí aj o návrhu zapísať bránu medzi pamiatky. "Vlastník veci, Pravoslávny farský úrad v Ladomírovej a vlastník parcely, Gréckokatolícky farský úrad v Ladomírovej, sú povinný od doručenia upovedomenia, až do rozhodnutia Ministerstva kultúry chrániť vec pred poškodením stojí v liste. Taký istý, dostali aj gréckokatolíci, ich farár však poštu nepreberá," povedala Sovičová a dodala, že o liste farár Hriňák vedel, pretože bol o ňom upovedomený na porade vo Svidníku. "Chcete niečo urobiť, nepreberajte listy a ste v práve," podotkla.
Jedna strana tvrdí, že problémová cesta je jedinou, po ktorej sa dá dostať k chrámu. Gréckokatolíci však poznajú aj iné riešenie. Farár Hriňák nám ukázal cestu, ktorá vedie medzi ich pozemkom a cintorínom. "To je družstevná, rozbitá cesta, po ktorej chodia mechanizmy a kravy. Takáto cesta má tvoriť vstup do kultúrnej pamiatky?" pýtal sa Sovič. Okrem toho, mostík ktorý vedie z ponúkanej cesty k chrámu neunesie nič okrem ľudí, "v prípade požiaru, či inej nehody by sa sem nedostalo žiadne auto."
Pravoslávni chceli pozemok odkúpiť, ponúkli na výstavbu iný, ktorý stavebný úrad vo Svidníku odporučil ako vhodnejší, nakoľko priestor pred pravoslávnym chrámom vyžaduje prekládku vzdušných elektrických vedení, či prekládku zastávky SAD. Pýtali sme sa ale otca Hriňáka, či majú povolenie na stavbu, plány, či peniaze na nový chrám. Odpovedal, že nie, že majú len predstavu o tom, aký kostol by na parcele chceli mať. Zaujímalo nás, prečo teda pristúpili k takémuto radikálnemu kroku "Chceme mať veci na poriadku," povedal kňaz.
V neposlednej miere nás zaujímal aj postoj Okresného úradu vo Svidníku k tomuto problému. Vedúci odboru životného prostredia Ľudovít Ďurišin, zatiaľ nemá od nikoho podnet na riešenie problému. "Môžem povedať len toľko, že zbúranie stavby bez povolenia je priestupok," povedal Ďurišin.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.