1,7 milióna korún a verím, že niečo od štátu dostaneme aj teraz," informoval nás starosta obce Dubovica Bystrík Hudák. Ako ďalej poznamenal, z obecnej kasy minulý rok na tieto práce vyčlenili okolo pol milióna korún. "Tento rok by sme z obecného rozpočtu chceli vyčleniť o dvesto tisíc korún viac."
V súčasnosti v Dubovici využíva vodovod i kanalizáciu už takmer 70 percent obyvateľov obce. Na to, aby sa k nim mohli pridať aj ostatní občania, potrebuje obce finančné prostriedky vo výške deväť miliónov korún, ktoré však samospráva nemá. "Veľa si sľubujem od budúceho roku, lebo verím, že sumy zo štátnych dotácii z ministerstva financií, ale najmä z ministerstva životného prostredia budú vyššie. Veď ministerstvu životného prostredia by malo záležať na tom, aby obce žili v zdravom prostredí."
Starosta Dubovice, tak ako aj obyvatelia, ktorí majú v studniach nepitnú vodu s dusičnanmi by privítal, keby sa práce na výstavbe vodovodu i kanalizácie dokončili čo najskôr. "Dotácie nám poskytuje štátny vodohospodársky fondu. Tento rok sme mali žiadosť o poskytnutie financií na ministerstve životného prostredia. Tejto žiadosti predchádzali vypracované kritéria odborom ŽP Okresného úradu v Sabinove. Okresný úrad, na základe požiadaviek a potrieb jednotlivých obcí zostavil poradie naliehavostí samospráv, ktorým je potrebné finančne pomôcť. Našu obec na základe týchto kritérií zaradil OÚ na druhé miesto a ja som veril, že tento rok dostaneme finančné prostriedky od štátu. Zatiaľ to síce nemám oficiálne potvrdené, ale Dubovica sa vraj nedostala do užšieho výberu, lebo minister ŽP László Nagy si vypracoval vlastnú koncepciu a rozhodnutie a poradie štátnej správy neakceptoval. Preto sa mnohí starostovia pýtajú, kto vie lepšie o naliehavosti pridelenia financií - či obce a štátna správa alebo Bratislava," položil si otázku starosta B. Hudák.
Realizátormi prác na kanalizácií a vodovode sú pracovníci Východoslovenských vodárni a kanalizácií Košice, odštepný závod Prešov. V súvislosti s verejnoprospešnými prácami sme sa starostu spýtali, či sa dlhodobo nezamestnaní občania obce nebudú podieľať na prácach. "Práce vykonávajú odborníci a ak by nás požiadali, aby im s pomocnými prácami pomohli naši občania, vyjdeme im v ústrety." Na záver sme sa so starostom vrátili ku kvalite pitnej vody v obci. "Najmä po záplavách spred dvoch rokov sa nám v obci zvýšil počet ochorení malých detí. Podľa hygienikov voda zo studní obsahuje veľa dusičnanov. Obyvatelia ju však nepijú, ale dávajú prednosť minerálnym vodám z obchodov," dodal starosta B. Hudák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.