poľnohospodárskych plodín. Na včerajšom brífingu KDH to uviedol podpredseda hnutia a predseda výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Vladimír Palko.
Dodal, že hliadkujúce osoby nemusia priamo zasahovať proti zlodejom. Ak zistia rozkrádanie, nahlásia ho polícii, ktorá sa dostaví na dané miesto a zasiahne. Podľa V. Palka súčinnosť medzi políciou a miestnou štátnou správou možno zosúladiť na poradách, ktoré sa z iniciatívy prezidenta Policajného zboru uskutočňujú v týchto dňoch.
Zdôraznil, že od roku 1994 existuje zákon č. 255 o poľnej stráži. Tento zákon dáva vlastníkom pôdy možnosť vytvoriť spoločenstvo vlastníkov tým, že spíšu zmluvu a zaregistrujú sa na okresnom úrade.
Spoločenstvo vlastníkov tak môže zamestnávať občanov ako poľnú stráž, a tak budú v pracovnom pomere. Členom poľnej stráže môže byť osoba, ktorá dosiahne vek 21 rokov, nebola trestaná a je odborne spôsobilá. Spôsobilosť sa preukazuje preskúšaním pred komisiou zloženou z predstaviteľov okresného úradu a Policajného zboru.
V prípade, že určitá osoba poškodzuje poľnohospodársky majetok, člen poľnej stráže ju môže legitimovať a predviesť na políciu. Člen poľnej stráže má oprávnenie používať zbraň a služobného psa. V. Palko však skonštatoval, že zákon č. 255 z roku 1994 sa dostatočne nevyužíva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.