považovaného za príbuzného škótskej Lochneskej príšery.
Jan Sundberg, vodca skupiny pozostávajúcej zo siedmich Švédov, troch Nórov, jedného Belgičana a Kanaďana označil túto pascu za svetový unikát.
Šesťmetrový výtvor v tvare rúry má kovovú kostru a na nej upevnené nylonové siete. Bol zhotovený podľa vzoru zariadenia na lov úhorov a ak podľa šéfa výskumníkov netvor prezývaný Selma vlezie dnu za belicami, ktoré plnia úlohu návnady a nemeria viac ako šesť metrov, určite ho dostanú.
V nasledujúcich dvoch týždňoch bude tím nastražovať tento "klepec" v Seljordskom jazere približne 170 kilometrov juhozápadne od Osla do hĺbok 30 až 100 metrov v častiach, kde Selmu zbadali. Vedci nechcú príšeru zraniť, takže dvaja univerzitní biológovia čakajúci v Oslo na prípadnú správu o chytení, priletia vrtuľníkom, odoberú vzorky DNA, preskúmajú objav a znova ju vypustia do vody.
Pomocníci na brehu počas akcie s použitím sonaru a iných prístrojov budú informovať tých na plošine o zvukoch a miestach v jazere, kde by sa tvor mohol práve v tej chvíli nachádzať, aby mohli rýchlejšie presúvať pascu na zistené lokácie.
Sundbergovi spoločníci minulý rok zachytili zvuky podobné veľrybím a pevne veria, že tentoraz ich misia bude úspešná a nájdu, či už živé, alebo mŕtve monštrum.
Prvé zmienky o zjavení sa údajnej obludy pochádzajú z roku 1750 a väčšina z nich ju opisuje ako morského hada s konskou alebo sobou hlavou.
Seljord je mestečko s 1500 obyvateľmi a v poslednom období sa snaží z 15-kilometrového záhadného jazera ťažiť podobne ako Loch Ness. Mestská rada dokonca zmenila obrázok v mestskom erbe a "dosadila" tam morského hada.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.