detská pokožka je veľmi zraniteľná, pretože jej schopnosť regenerácie nie je ešte úplne vyvinutá. Nenapadne ich, že aj kojenec a najmä v horúčave, je smädný a potrebuje častejšie piť, tak ako dospelý. Potrebuje aj ochranu pokožky pred spálením.
Deti, ktoré už chodia, vydržia sa aj niekoľko hodín hrať na piesku, na brehu jazera alebo mora. Do ich pokožky prenikne približne trikrát viac UV žiarenia než u dospelého človeka a každé spálenie slnečnými lúčmi v detstve môže mať vážne dôsledky v dospelosti. Nemyslime si, že lúče nepreniknú na pokožku, ak je dieťa vo vode. Opak je pravdou a preto ho natrieme takým prípravkom, ktorý odoláva vode - buď opaľovacím mliekom alebo krémom.
Neoplatí sa hrať so slnkom na skrývačku ani dospelým. UV lúče si každého nájdu. Aby dámy nevyzerali na konci leta ako indiánske babičky, vyplatí sa investovať do špeciálnych krémov, chrániacich pleť pred vráskami. Na pláži by nemali nepohnute ležať niekoľko hodín ako na pekáči pod rozmerným slnečníkom. Slnko ich aj pod ním poopeká. Rýchlo a rovnomerne sa dá opáliť pri pohybe, športovaní v prírode. Navyše bude telo štíhlejšie a pružnejšie.
Aj pokožka dospelých je na niektorých miestach citlivejšia. Verili by ste, že hneď v prvý deň pobytu pri mori môžete prísť k poriadne spálenému priehlavku na nohe? Alebo pod kolenom, či na žalúdku, zadnej strane stehien, na prsiach, lebo teraz je veľká móda opaľovať sa "hore bez", čo veľmi nahráva vzniku rakoviny. Na takéto citlivé miesta patrí krém s najvyšším ochranným faktorom. Neoplatí sa za našetrené peniaze na dovolenku trpieť. A ešte niečo: nezabudnite nosiť so sebou tyčinku s UV filtrom Labelo alebo inej značky na ochranu perí pred slnkom. Perám chýba totiž zrohovatená vrstva a bunky, ktoré tvorbou melanínu vytvárajú prirodzenú ochranu pred UV žiarením.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.