chceme oboznámiť s možnosťami a spôsobmi odstránenia tejto chyby oka.
Pripomenieme, že myopia (krátkozrakosť) je častou refrakčnou chybou oka, ktorá postihuje 25-33% dospelej populácie. Jedným z možných a často používaným spôsobom liečby krátkozrakosti je nosenie okuliarov, alebo kontaktných šošoviek, a aj klasická chirurgia oka. Tieto chirurgické postupy na odstránenie krátkozrakosti nahradila v súčasnosti bezpečná a efektívna metóda - excimer laser fotorefraktívna keratektómia (PRK). Táto moderná procedúra si získala nezastupiteľné miesto v refrakčnej chirurgii ľahkej a strednej krátkozrakosti.
PRK predstavuje plošné opracovanie povrchu rohovky excimerovým laserom, účelom ktorého je dosiahnutie iného zakrivenia centrálnej optickej zóny rohovky. Tým sa vyrovná refrakčná chyba, takže po operácii nie je potrebné nosiť okuliare.
Prvýkrát sa PRK uskutočnila v r. 1985 v Nemecku a o 2 roky neskôr aj v USA. Neustálym vývojom a zdokonaľovaním metodiky ako aj technických parametrov excimerových laserov sa fotorefraktívna keratektómia stala presnou a bezpečnou metódou odstraňovania krátkozrakosti do -6 dioptrií.
Pred operáciou je nutné vyšetrenie, zahrňujúce zhodnotenie celkového stavu s ohľadom na závažné ochorenia a kompletné očné vyšetrenie. Dôležitý je aj osobný pohovor, pri ktorom je pacient poučený o priebehu operácie, o jej výhodách i nevýhodách. Správny výber pacientov znižuje výskyt možných komplikácií. Samotný zákrok sa vykonáva ambulantne v lokálnom znecitlivení po príslušnej medikamentóznej príprave. Laserový lúč riadený počítačom odstraňuje z povrchu rohovky tenkú vrstvu, čím sa vytvorí nové zakrivenie rohovky. Systém je zabezpečený automatickou kontrolou polohy oka, takže v prípade posunu pacientovho oka z centrálnej polohy sa liečba preruší. Po operácii sa aplikuje kontaktná šošovka a pacienti dostávajú antibiotiká v kvapkách. Po zhojení povrchovej vrstvy rohovky sa liečba kombinuje aj s lokálne podávanými kortikoidmi. Pacienti sú pooperačne kontrolovaní na 3. deň, po týždni a potom po jednom, troch, šiestich, dvanástich a osemnástich mesiacoch. Pri vyšetreniach sa monitoruje zraková ostrosť, objektívny nález na štrbinovej lampe, vnútroočný tlak, refrakcia a topografia rohovky. Súčasne sa podľa hojenia rohovky upravuje príslušná liečba.
Aj napriek presnosti, bezpečnosti a popularite tejto metódy odstraňovania krátkozrakosti existujú isté obmedzenia realizácie fotorefraktívnej keratektómie. Patria sem závažné ochorenia, napr. cukrovka, ochorenia imunitného systému, reumatické ochorenia, prítomnosť kardiostimulátora, tehotenstvo a tvorba keloidných jaziev.
Fotorefraktívna keratektómia excimerovým laserom je v súčasnosti modernou, šetrnou a presnou metódou chirurgického odstránenia krátkozrakosti. Jej efektívnosť dokázali mnohí oční lekári vo svete, čím sa stala najrozšírenejším spôsobom liečby krátkozrakosti a alternatívou používania okuliarov alebo kontaktných šošoviek. Splnením všetkých potrebných kritérií spolu so špičkovou technológiou je vedecky aj klinicky akceptovanou procedúrou korekcie myopie do 6 dioptrií s dobrou prognózou.
Autor: doc. MUDr. Tomáš JUHÁS CSc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.