nebola každému príjemná, preto jej básnici prisudzovali rôzne, nie veľmi lichotivé epitetá. Lucretius jej hovorí škaredá - absinthia taetra, Ovidius smutná - absinthia tristia. O pravdepodobnom pôvode rodového mena rastliny - Artemisia - sme sa zmienili v predchádzajúcom príspevku. Druhové meno -absinthium - bolo zrejme odvodené od gréckeho "a psintion" - bez radosti a vzťahovalo sa na veľmi horké palinové víno, ktoré sa predpisovalo pri rôznych chorobách. Neskôr slúžila palina pravá na výrobu žalúdočných likérov, aperitívov a vermútových vín. Z nich snáď najznámejší bol vo Francúzku vyrábaný pernod ("absint"). V súčasnosti je využitie paliny pravej v likérnictve na ústupe a v niektorých krajinách je zakázané, pretože dlhodobá alebo nadmerná konzumácia týchto alkoholických nápojov spôsobuje chorobu - absintizmus. Následkom sú vážne poruchy nervovej sústavy, kŕče, zníženie zmyslového vnímania, stavy bezvedomia a v ťažších prípadoch nastáva porucha intelektu.
Palina pravá - "absint" - (Artemisia absinthium L.) je vytrvalá, 50 až 100 centimetrov vysoká, rastlina vyrastajúca v tŕsoch. Priame, vetvené, bohate olistené stonky, ako aj listy sú striebristošede plstnaté. Stonky sú ukončené riedkymi metlinami guľatých, žltých úborov, ktoré majú v priemere 3 až 4 mm. Pôvodne bola rozšírená pravdepodobne v západnej Ázii, južnej Európe a v severnej Afrike. Dnes sa vyskytuje takmer v celej Európe a bola zavlečená aj do Severnej a Južnej Ameriky a na Nový Zéland. U nás sa objavuje predovšetkým v teplých oblastiach na suchých, slnečných stanovištiach od nížin až po podhorské oblasti. Najlepšie sa jej darí najmä vápencovom podklade s dostatkom dusíka. Rastie na skalnatých stráňach, pozdĺž ciest a i.
Zbierajú sa horné, asi 30 cm dlhé, nezdrevnatené výhonky v období kvitnutia. Najdôležitejšie z hľadiska kvality drogy je to, aby sa vňať zrezávala za suchého, slnečného počasia, pretože najcennejšie obsahové látky, horčiny, sú vylučované žľaznatými chĺpami a pri rose alebo daždi sa zmývajú. Preto za vlhka zbieraná droga je bezcenná. Rastliny sa sušia alebo zavesené vo zväzočkoch, alebo vo vrstvách hrubých 10 až 15 cm v tieni, v dobre vetrateľných miestnostiach. Teplota sušenia nemá presiahnuť 40 stupňov Celzia.
Najdôležitejšími obsahovými látkami sú silice a horčiny absintin a anababsintin. Najvýraznejšou zložkou silice je jedovatý tujón a jeho estery. V droge sa nachádzajú aj ďalšie látky, napr. artabsin, triesloviny, laktóny a i.
Droga sa odporúča pri nedostatočnom vylučovaní žalúdočnej šťavy, pri rôznych poruchách trávenia spojených s nedostatočným vylučovaním žlče, pri zníženej peristaltike čriev u starších ľudí a proti nadúvaniu. Zvonku sa aplikujú extrakty drogy proti parazitom (svrab a vši).
Zápar sa pripravuje z 1 kávovej lyžičky drogy na šálku vody. Pije sa 2 až 3 krát denne.
Toxicita: Vyššie dávky a dlhodobé používanie drogy paliny pravej vyvoláva bolesti hlavy, zmätenosť, slabosť, nutkanie na močenie. Používanie drogy a prípravkov z nej je nebezpečné v tehotenstve, pretože vyššie dávky prekrvujú panvové orgány čo môže vyvolať porušenie plodu alebo potrat. Ak sa však palina pravá používa v rozumnej miere, je účinným prostriedkom pri tráviacich poruchách.
Palina pravá je súčasťou rôznych priemyselne vyrábaných prípravkov.
Autor: Anna Macková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.