budúci rok bude maturovať na obchodnej akadémii. Skúša to u otca i u matky, raz s plačom, druhýkrát udiera na citovú strunu: "Keby ste ma mali naozaj radi, kúpili by ste mi ho! Pôjdem k babičke...!"
Rodičia usúdili, že Vierka zatiaľ počítač nepotrebuje a chápu aj to, ako sa cíti medzi spolužiakmi, ktorí ho majú. Uvedomujú si, že ich citovo vydiera. Ani babička nemá nazvyš peňazí, ktoré by vyhodila von oknom, ale keď príde za ňou vnučka, vždy niečo nájde, i keď to nebude zrovna na počítač. Babička vyčíta tiež: "Toľko som pre vás urobila a vy nemáte ani chvíľku času pre starého človeka. Keď už nemáte čas pre mňa, kúpte tomu úbohému decku aspoň počítač!"
Jedno aj druhé je vydieranie. Existuje oveľa viac druhov citového vydierania, než sa nám na prvý pohľad zdá. Najčastejšie vydiera partner, deti a rodičia. Vydieračom však môže byť aj nadriadený, priateľ, či priateľka, kolega, milenec, milenka. Využíva našu slabosť pre svoj cieľ: Podriadiť sa jeho želaniu. Zastiera nás pavučinou sľubov aj výčitiek. Pozná naše slabé miesta a nezdráha sa na ne zaútočiť. Ide už len o to, aby sme rozlíšili citové vydieranie od skutočnej potreby a pomoci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.