konferencie, ktorú zvolalo Združenie miest a obcí Vranovského regiónu. Konkrétne v problematike vodovodov a kanalizácií, ako aj v oblasti separovaného zberu odpadu, vrátane lokálnych problémov jednotlivých miest a obcí v okrese Vranov nad Topľou. V Združení miest a obcí Vranovského regiónu je 67 obcí, na stretnutí sa zúčastnilo viac ako 30 z nich. Keďže je to v priebehu krátkeho času už tretie stretnutie po sebe, navyše v dovolenkovom období, považoval primátor Vranova Milan Muška túto účasť za úspech. Na konferencii sa zúčastnila i štátna tajomníčka ministerstva životného prostredia SR Zdenka Tóthová, preto sa zástupcovia zúčastnených obcí zaujímali ako riešiť problémy obcí, respektíve hľadali spôsob ako využiť aj iné ako obecné zdroje. Či už z rozpočtu, predaja majetku obce, alebo z úverov.
"Pani štátna tajomníčka informovala o možnostiach, ktoré dnes sú pre obce a mestá," povedal nám primátor mesta Vranov nad Topľou Milan Muška. "V podstate predniesla zásadné informácie o štátnej doktríne v oblasti životného prostredia, o podporných nástrojoch, ktoré je v súčasnosti aj v najbližšej budúcnosti možné využiť, ako aj o zdrojoch na financovanie akcií v oblasti životného prostredia."
Ako ďalej primátor Muška uviedol, veľmi podrobne rozoberala Štátny fond životného prostredia a načrtla aj smery, ktorými sa bude tento štátny fond ďalej uberať. "Konštatovala, že bolo treba zaplatiť viac ako dve miliardy záväzkov, ktoré prisľúbila obciam a podnikateľským subjektom predchádzajúca vláda. Tento proces sa už skončil a začalo sa rozhodovať o prvých prostriedkoch na nenávratné dotácie Štátneho fondu životného prostredia, ktoré boli v týchto dňoch už rozdelené."
Venovala sa tiež Obrátkovému fondu, kde vidí budúcnosť najmä pre väčšie obce a mestá a pre podnikateľské subjekty, na financovanie výstavby ekologických zariadení a stavieb. Aj keď, ako povedal primátor Muška, je tento fond naplnený 120 miliónmi korún, očakáva sa, že bude mať k dispozícii ďalšie zdroje, rádovo niekoľko miliárd. "Mali by to byť mimorozpočtové zdroje, napríklad z transformácie štátnych podnikov. Poskytované budú ako návratné zdroje. Prvé pôžičky, ktoré sa poskytli pre obce a mestá, medzi inými aj pre jednu obec vo Vranovskom okrese, boli na desať rokov s osem percentným úrokom," čo ako skonštatoval primátor Muška, je veľmi potešiteľné.
Primátori a starostovia rozoberali na konferencii problémy, s ktorými sa v praxi stretávajú, ale aj to ako si predstavujú spoločné snaženie Združenia, najmä v oblasti separovaného zberu odpadu. "Starostovia sa sťažovali, že tam kde chceli začať, nemali zabezpečené výstupy druhotných surovín. Zberné suroviny nie sú pre nich spoľahlivým partnerom a najväčším problémom je údajne sklo. Aj napriek tomu z diskusie vyplynulo, aby sme pokračovali v našom snažení integrovať sa, s cieľom riešenia spoločných projektov pri využití aj ďalších zdrojov akými sú úvery a podobne," uzavrel primátor Vranova nad Topľou Milan Muška.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.