hovory len prijímať, nikam sa však nedovolajú. Dôvodom zavedenia pasívneho telefonického spojenia je dlh voči Slovenským telekomunikáciám, ktorý k 31. júlu predstavoval 1,1 milióna korún.
"V porovnaní s tým, čo nás čaká za neplatenie dlhov, je to len perlička. Neúnosná zadlženosť sa netýka len krajského, ale aj okresných úradov v celom Košickom kraji. Dlhy máme voči vodárom, plynárom, elektrárňam, dlhujeme na nájomnom, stravnom. Nemáme na benzín, takže od pondelka bude k dispozícii pravdepodobne len moje vozidlo a možno necháme jedno na odbore civilnej ochrany," vyjadril sa o katastrofálnej finančnej situácii prednosta Štefan Vranovský.
Na krajskom úrade v rámci úsporných opatrení nevyplácajú zamestnancom dokonca ani cestovné výdavky.
Ako ďalej uviedol, príčinou krízového stavu sú dlhy vo výške približne 314 miliónov korún, ktoré vytvorili bývalí predstavitelia štátnej správy:
"V podstate dlhy tlačíme pred sebou. Nehovoriac o tom, že úrokmi a trestnými sankciami, ktoré je zo zákona každý povinný voči nám uplatňovať, naďalej narastajú." Podľa názoru prednostu operovanie nedostatkom finančných prostriedkov zo strany vládnych činiteľov je zavádzajúce.
"Keď naši páni ministri tvrdia, že kde nič nie je, ani čert neberie, nehovoria pravdu. Súčasnej kríze sa dalo predísť, keby prešiel náš návrh na vypracovanie dlhodobých splátkových kalendárov. Takto štát penalizuje štát."
V stredu Vranovský písomne upozornil na hroziaci kolaps štátnej správy v Košickom kraji ministra vnútra Ladislava Pittnera a ministerku financií Brigitu Schmögnerovú.
"Žiaľ, nepochodil som. Preto som sa obrátil listom na predsedu vlády Mikuláša Dzurindu. Pána premiéra som požiadal o naliehavú pomoc. Samozrejme, mám na mysli komplexné riešenie problému."
Podobná situácia je na viacerých okresných úradoch v kraji. Na Okresnom úrade Košice-okolie museli napríklad zredukovať na minimum počet kontajnerov a nádob na odpad. Nedostatok finančných prostriedkov prinútil vedenie v Michalovciach zrušiť upratovacie služby, voči úradníkom v Sobranciach uplatňujú dodávatelia stravy pohľadávky súdnou cestou, žaloby na úrad podáva Slovenská pošta, energetické závody a vodárne a kanalizácie, pracovníci Okresného úradu v Rožňave môžu telefonovať len po predložení žiadanky, ktorú podpíše vedúci odboru. Podľa vyjadrenia zástupkyne prednostu Matildy Jakubíkovej dostal rožňavský úrad od mestského úradu, v ktorého priestoroch sídli, k 31. júlu výpoveď.
"Nemáme z čoho platiť nájomné. Našťastie po stretnutí s predstaviteľmi mestskej samosprávy výpoveď stiahli," uviedla Jakubíková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.