ekologické požiadavky. V areáli spoločnosti STEEL Košice sú tri takéto skládky - suchá halda, kde sa od roku 1965 deponovalo približne tisíc ton pätnástich druhov odpadov denne, mokrá halda a skládka oceliarenských prachov. Na všetkých troch sa už začali realizovať projekty smerujúce k ich ekologizácii.
"Suchá halda nadobudla enormné rozmery - na ploche 150 hektárov je uložených 42 miliónov metrov kubických odpadov. Ekologizácia tejto skládky bude pozostávať z dvoch etáp. Prvou je vybudovanie nornej steny, ktorá zabráni kontaminácii podzemných vôd, nasledovať bude hydroclona a prečerpávanie zachytených kontaminovaných vôd. V rámci druhej etapy sa budú na telese haldy umiestňovať kazety na uloženie odpadov a ich skladovanie na určenom priestore po dobu 15 rokov.
Predpokladané náklady na ekologizáciu suchej haldy dosiahnu 255 miliónov korún. Akcia má byť kompletne dokončená do 31. júna budúceho roka, kedy sa skládka dostane do takzvanej legislatívnej zhody. Naďalej sa na nej budú uskladňovať také odpady, ktoré nemajú vplyv na čistotu podzemných vôd, všetky ostatné budú dočasne zneškodňované a spracovávané externými firmami," informoval nás včera hovorca VSŽ a.s. Ing. Jozef Marko
Ďalšou veľkou skládkou na pôde spoločnosti STEEL Košice je skládka oceliarenských prachov. Podľa hovorcu podnik do septembra tohto roku pripraví spôsob a harmonogram jej likvidácie. Cieľom je postupné spracovávanie skládky na mikropelety a brikety, ktoré sa budú vracať späť do hutníckeho procesu, ale je nutné vyriešiť ešte problém zinku vo vysokopecnej prevádzke.
"Mokrá halda, kde sa uskladňuje troskopopolčeková zmes z teplárne, by mala byť ekologizovaná do konca roka, pričom bude takisto potrebné postaviť nornú, izolačnú stenu okolo celej haldy. Realizácia druhej etapy má byť ukončená do konca budúceho roka. Celkovo bude táto akcia stáť 235 miliónov Sk," dodal Jozef Marko.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.