samozrejmé, že o nich nechcú prísť, ale naopak sa snažia na svojich vkladoch získať čo najvyššie úroky. O získanie nových klientov sa priam pretekajú bankové i nebankové inštitúcie. A práve tie posledne menované, presnejšie prevažná väčšina z nich, no nie všetky, sľubujú priam rozprávkové výnosy. Triezvo uvažujúcemu človeku pri čítaní inzerátov a ponúk so 60 70 percentným zúročením zostáva rozum stáť. No je veľa ľudí, ktorých ohúria tak, že raz-dva skočia na lep podvodníkom. Čo je však oveľa horšie, oči sa mnohým otvoria až vtedy, keď je už neskoro a ich peniaze sú fuč. Takýto osud postihol aj tichých spoločníkov firiem Elia a Evital, ktorých poriadne dobehla 33-ročná Košičanka Eva A.
Od roku 1994 do 8. novembra lanského roka táto pani podnikateľka pracovala usilovne ako včelička. Na základe uzavretých zmlúv o tichom spoločenstve, o spravovaní finančných prostriedkov, ako aj zmlúv o pôžičkách, vylákala na rôznych miestach v Košiciach, neskôr na Mlynárskej ulici č. 19 a Slovenskej jednoty č. 8 peniaze a valuty od 107 klientov. V jej rukách skončilo19 900 000 Sk, 31 900 USD, 143 845 DEM, 600 CHF, 27 000 ATS a 40 000 Čk, ktoré sa Eva A. zaviazala zhodnotiť ročným úrokom 45 70 percent v hotovosti a 15 percent v naturáliách. To posledné v prípade, že sa s vkladom nemanipulovalo v priebehu celého roka. Tento výnos, ako inak, mali pokryť podnikateľské aktivity pani Evy A. To, čo však klienti nevedeli, bola skutočnnosť, že žiadnu podnikateľskú činnosť nevyvíjala. Nemala však žiadne zábrany, lebo okrem toho, že sa pri obchodných transakciách predstavovala ako majiteľka firmy ELIA a neskôr EVITAL a prifarila si titul inžinierky, klientom predkladala sfalšované doklady o svojom podnikaní v oblasti poľnohospodárskych produktov a strojov. Úroky hradila z vkladov dalších tichých spoločníkov a peniaze, ktoré získala, použila pre vlastnú potrebu. Vkladateľom tak spôsobila celkovú škodu 23 879 444 korún.
Šafárenie tiežpodnikateľky s cudzími peniazmi skončilo v novembri lanského roka. Pani Eva putovala do vyšetrovacej väzby a na jej "podnikanie" sa veľmi dôkladne pozrel vyšetrovateľ. Výsledkom zavŕšenia jeho mravenčej práce bola obžaloba prokurátora, ktorá uzrela svetlo sveta v júni tohto roka. Podľa nej sa Eva A. dopustila trestného činu podvodu podľa paragrafu 250, ods. 1, 5, Trestného zákona. Obžalovaná využila svoje právo a ku skutku, ktorý sa jej kladie za vinu, v prípravnom konaní odmietla vypovedať. Nie bez zaujímavosti je tiež skutočnosť, že v uplynulých desiatich rokoch bola táto Košičanka už trikrát odsúdená a to pre hospodársku trestnú činnosť. Tentoraz jej však hrozí trest podstatne vyšší - päť až dvanásť rokov!
S apelom na to, že vyšetrovanie v kauze firiem ELIA a EVITAL bolo skončené, obžalovaná požiadala o prepustenie z vyšetrovacej väzby. Jej žiadosť však Krajský súd v Košiciach zamietol 1. augusta s tým, že dôvody väzby podľa paragrafu 67, ods. 1, písm. c, Trestného poriadku, naďalej trvajú. Uvedený paragraf totiž hovorí,že "obvinený môže byť vzatý do väzby len vtedy, ak sú tu konkrétne skutočnosti, ktoré odôvodňujú obavu, že bude pokračovať v trestnej činnosti, dokoná trestný čin, o ktorý sa pokúsil, alebo vykoná trestný čin, ktorý pripravoval alebo ktorým hrozil".
V súčasnosti je už na súde obžaloba a sudca, ktorému táto vec bola pridelená, ju v týchto dňoch študuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.