Zajtra si pripomenieme 55. výročie amerického nukleárneho útoku na Hirošimu.
Po skončení druhej svetovej vojny v Európe sa americká i britská vláda sústredili na vojenskú situáciu na Ďalekom východe a v Tichomorí. Chceli poraziť Japonsko ešte pred vstupom vtedajšieho ZSSR do vojny proti nemu, aby si tak zabezpečili rozhodujúci vplyv v tejto oblasti. Na dosiahnutie tohto vojensko-strategického a politického cieľa si zvolili atómovú bombu.
Už v priebehu druhej svetovej vojny sa podarilo v USA realizovať nákladný, tzv. manhattanský projekt, ktorého cieľom bolo zostrojiť atómovú bombu. Prvý pokus s atómovou bombou uskutočnili Američania pri Almogorde v Novom Mexiku 16. júla 1945, deň pred začiatkom Postupimskej konferencie.
Pre americké vládnuce kruhy bola atómová bomba hlavnou zbraňou ich politického nátlaku, usilujúceho sa o svetovládu. Napriek protestom vedcov vydal prezident Harry Spencer Truman príkaz na zvrhnutie prvých atómových bômb na dve japonské mestá - najprv Hirošimu, a neskôr, 9. augusta 1945 na Nagasaki.
Dňa 6. augusta 1945 o 8.15 miestneho času nad Hirošimou - prístavným mestom na ostrove Honšú - americké bombardovacie lietadlo B-29 "Enola Gay" zhodilo na stred mesta z výšky 10 kilometrov padák s jadrovou náložou. Nasledoval oslepujúci záblesk a rozľahol sa výbuch prvej atómovej bomby "Little Boy", zloženej z uránu 235 s hmotnosťou 4 ton, dĺžkou 5 metrov, a silou 20 000 ton TNT. Nad mestom sa zdvihol obrovský oblak zeme, prachu a dymu. Výbuch zničil dve tretiny mesta, v centre Hirošimy zostalo stáť len 20 budov, ktoré boli postavené z betónu. Vyžiadal si ďalej smrť 70 - 80 tisíc ľudí a viac ako 100 000 ľudí utrpelo ťažké zranenia. Na následky ožiarenia neskôr umreli desaťtisíce ďalších ľudí, a postihnutá je aj ďalšia generácia. Japonsko niekoľko dní po zhodení atómových bômb kapitulovalo. Tým sa skončila druhá svetová vojna v Ázii.
V mieste epicentra výbuchu, na Ústrednom námestí v Parku mieru bol vybudovaný v rokoch 1949 - 1956 pamätný komplex podľa návrhu architekta Kenzó Tanga. Od roku 1955 sa v Hirošime a Nagasaki každoročne konajú medzinárodné konferencie za zákaz atómových a vodíkových zbraní. V septembri 1956 bola otvorená nemocnica pre obete bombardovania v štvrti Sendamati. V auguste 1964 Svetová rada mieru udelila Hirošime ako prvému mestu na svete zlatú medailu Joliota-Curieho. V deň zvrhnutia bomby (Deň Hirošimy) sa v Japonsku i po celom svete konajú protesty odporcov jadrového zbrojenia proti prípravám novej jadrovej vojny.
Autor: Tokio/Bratislava (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.