môže výskum pomôcť objaviť novú vakcínu alebo liek proti tejto smrteľnej chorobe. Existujúce vakcíny totiž zaručujú imunitu organizmu len na niekoľko mesiacov.
Cholera, ktorá sužuje ľudstvo už viac ako 2000 rokov, je v súčasnosti vyhubená už vo všetkých priemyselných štátoch. Ešte aj v dnešnej dobe však prepukajú epidémie v niektorých častiach Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky, kde sú často kontaminované zdroje pitnej vody. Podľa záznamov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa za minulý rok cholerou nakazilo 220 tisíc ľudí, z toho 8400 zomrelo. Ďalšie desaťtisíce zomreli pri epidémiách v predchádzajúcich rokoch.
Baktéria cholery, ktorá sa môže vyskytovať v poloslanej vode a v ústiach riek, napadá tráviaci trakt človeka a môže spôsobiť jeho smrť dehydratáciou organizmu.
"Toto je východiskový bod pre mnoho budúcich výskumov," hovorí mikrobiológ Matthew Waldor z lekárskej fakulty v Bostone, spoluautor komentára výskumu, ktorý v utorok uverejnil odborný magazín Nature.
Waldor verí, že zničenie cholery nie je nerealistický cieľ, ale povedal, že riešenie môže byť aj mimo vedy. "Keby boli zdroje na prísun kvalitnej pitnej vody pre každého, problém by sa dal eliminovať. Je to zároveň otázka politická ako aj vedecká."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.