zariadení hundrú, že ide v priemere iba o štyri percentá, ich riaditelia majú naopak hlavy v smútku, kde na to vziať. Vláda totiž schválila navýšenie miezd, nevyčlenila však na to žiadne finančné prostriedky. A tak si pomáha každý, ako vie. My sme sondovali, ako si poradili niektoré košické zdravotnícke zariadenia. Zaujímalo nás, či našli na zvýšenie platov nejaké prostriedky, alebo pôjde na úkor osobného hodnotenia pracovníkov, čoho sa obáva veľa zdravotníkov.
"Zvýšenie miezd v našej nemocnici nepôjde na úkor osobného hodnotenia pracovníkov. Zatiaľ ho uhradíme z prostriedkov získaných od zdravotných poisťovní, očakávame však, že sa naplní prísľub ministerstva zdravotníctva a do konca roka budú vyčlenené finančné prostriedky na oddĺženie starých záväzkov nemocnice. Ak by k tomu nedošlo, boli by sme už asi nútení siahnuť na osobné hodnotenia alebo by to šlo na úkor nákladov na prevádzku nášho zariadenia. Verím, že k tomu nedôjde," zareagoval Ing. Marián Glova, ekonomický námestník riaditeľa Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.
"Čo sa týka platov, musíme sa pohybovať v istých finančných mantineloch. Vláda síce schválila zvýšenie miezd, neuvoľnila však na to nijaké zdroje a tak si každá organizácia musí pomôcť, ako vie. My sme zatiaľ nemuseli siahnuť na osobné hodnotenie našich pracovníkov, pretože sme ušetrili nejaké finančné prostriedky na platoch vodičov. Tie sa vo februári znížili o štyristo až tisíc korún na osobu, pretože podľa výkladu ministerstva zdravotníctva
nie sú zdravotníckymi pracovníkmi... Takto ušetrené peniaze postačia na vykrytie tých štyroch percent asi na tri mesiace, potom uvidíme, čo ďalej," informoval nás Ing. Jaroslav Krempaský, námestník riaditeľa Záchrannej služby Košice. Ako dodal, štvorpercentné zvýšenie platov predstavuje pre košickú záchranku asi 240 tisíc korún mesačne navyše. Pracovníci ho pocítia okolo 15. augusta, kedy majú výplatný termín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.