ministerstvo zahraničných vecí oficiálne vymenovanie veľvyslanca považuje za "dôkaz, že aj administratíve USA záleží na ďalšom pokroku" v americko-slovenských vzťahoch.
"Je to vynikajúca správa pre Slovensko," povedal slovenský veľvyslanec vo Washingtone Martin Bútora. S poverovacími dekrétmi by Spielvogel mal doraziť do Bratislavy začiatkom septembra.
Podľa pôvodného plánu mal veľvyslanec do Bratislavy prísť už 26. augusta minulého roka. Jeho nomináciu však zablokoval republikánsky senátor Charles E. Grassley. Prezident Bill Clinton vo štvrtok využil senátne prázdniny a Spielvogela spoločne s ďalšími dvoma veľvyslancami a desiatimi vyššími štátnymi úradníkmi na očakávané posty vymenoval. Tesne pred senátnymi prázdninami uvoľnil veto aj senátor Grassley, preto by Spielvogelovmu pôsobeniu v Bratislave nemalo nič brániť.
S nástupom nového prezidenta formálne všetci americkí veľvyslanci rezignujú. Či zostane Carl Spielvogel aj po príchode nového muža do Bieleho domu, bude závisieť od jeho vôle.
Spielvogel je uznávaným podnikateľom. Založil dve nadnárodné marketingové a reklamné spoločnosti. Ako výkonný predstaviteľ týchto spoločností pôsobil vo viac ako 55 krajinách sveta. Často išlo o krajiny, kde sa trh ešte len rozvíjal. "Je to človek, ktorý prichádza v pravú chvíľu a je to človek so správnymi skúsenosťami, práve z tej pravej oblasti z ekonomiky, zlepšenia slovenského imidžu, zapájania Slovenska do obchodných vzťahov," povedal Bútora a dodal: "Som presvedčený, že človek takéhoto kalibru a v takomto postavení nám musí pomôcť."
Po odchode posledného amerického veľvyslanca Ralpha Johnsona z Bratislavy, viedol úrad chargé d'affaires Douglas Hengel.
Americký denník The New York Times v piatok napísal, že Spielvogel mieri konečne do Bratislavy. Prichádza však neskoro. Putovná výstava jeho manželky Barbaralee Diamonstein-Spielvogelovej totiž už zo Slovenska odišla a smeruje do Milána.
Autor: Matúš KOSTOLNÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.