hutníckeho giganta. Túto tézu vyslovil v uplynulých dňoch opakovane, naposledy v sobotňajšej večernej spravodajskej relácii Maďarskej televízie (MTV), súkromný detektív z Békéšskej župy János Gaál.
Muž, ktorého ako svedka vypočula pred časom aj príslušná parlamentná vyšetrovacia komisia, však o tom komisiu nemieni informovať, pretože - ako formuloval pre MTV - toto "grémium nemôže urobiť nič proti silám, ktoré stoja v pozadí záležitostí."
János Gaál tvrdí, že od roku 1996, keď sa v Maďarsku rozbujneli ropné machinácie, sa zo severu dovážal do krajiny vretenový olej, ktorý sa po pridaní prísad "zmenil" na distribuovanú dieselovú naftu, čo prinieslo zainteresovaným obrovské zisky. Súkromný detektív, ktorý podľa vlastných slov pracoval pre istý "veľký, severomaďarský priemyselný kombinát", predpokladá, že VSŽ Košice privatizovali Oceliarne v Diósgyöri s úmyslom "vyvážať" prostredníctvom nich spomínanú látku.
Splnomocnenkyňa pre likvidáciu Oceliarní Diósgyör Zsuzsana Endrédiová-Marjasiová pre najčítanejší maďarský denník Népszabadság uviedla, že na území závodu niet vhodného objektu na skladovanie ropných látok a že priemyselná trať vedie iba po oceliareň a slúži na prepravu odpadového železa a vyrábaných produktov. Ani preskúmanie všetkých účtov a dokumentov spoločnosti rok dozadu neviedlo k odhaleniu stôp po akejkoľvek ropnej transakcii, zdôraznila.
János Gaál už skôr pre maďarskú tlač vyhlásil, že vie o subjektoch, procesoch a etapách na maďarskej ropnej scéne viac, ako doteraz najčastejšie citovaný svedok, podnikateľ Zsolt Nógrádi. Podľa detektívových slov sa v súčasnosti Maďarsko nachádza v tretej etape manipulácií s ropou, ktorej prvou charakteristickou črtou je fakt, že "náklad" neprichádza už z juhu, ale zo severu a druhou, že od seba nemožno oddeliť "čiernu a bielu ekonomiku", mafiu, ani jednotlivé zainteresované skupiny hospodárskej a politickej elity.
Súkromný detektív hovoril na stránkach Népszabadságu aj o svojej blízkej spolupráci s tragicky zosnulým policajným dôstojníkom Mihályom Kuzmom, vedno s ktorým sa usilovali objasniť ropné machinácie. Konkrétne sa nemohol zmieniť o údajoch a dokumentoch, na ktorých figurujú mená a operácie "ropných barónov", predstavujúce v súčasnosti štátne tajomstvo. Zdôraznil však, že časť týchto materiálov dostal do zahraničia, zvyšok umiestnil u advokátov, aby sa v prípade jeho úmrtia okamžite zverejnili. O mnohých vysokopostavených ľuďoch by potom vysvitlo, že v ich živote nechýbala tzv. ropná etapa, dodal János Gaál.
Podľa jeho názoru je vylúčené, aby pri súčasnom vyšetrovaní aféry "zaviazli v sieti veľké ryby". Parlamentnej vyšetrovacej komisii vyprší mandát a grémium skončí prácu bez vecných výsledkov, poznamenal súkromný detektív.
János Gaál chcel - ako zdôraznil v rozhovore pre populárny týždenník HVG - vypovedať aj o tom, čo bolo úlohou policajného generála Ernö Kissa, keď sa v roku 1994 stal členom dozornej rady Akciovej spoločnosti pre kontrolu kvality minerálnych produktov, a ako to súviselo s ropnými transakciami. Nakoniec sa však rozhodol inak, pretože sa domnieva, že komisia nedisponuje prostriedkami a nemá podmienky na objasnenie kauzy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.