ku ktorému došlo v piatok popoludní. Vedenie elektrárne informovalo o udalosti až v sobotu s tým, že olej unikal v strojovni, ktorá s jadrovou časťou elektrárne priamo nesúvisí. Väčšina oleja, ktorý unikol pri manipulačnom rýchlom vypúšťaní z hlavnej olejovej nádrže turbíny do záchytných nádrží, sa údajne zachytila v poistnej nádrži, ktorá slúži práve na prípadnú likvidáciu únikov oleja.
Vedenie elektrárne množstvo oleja, ktorý sa dostal do kanalizácie, neupresnilo. Známe nie je ani celkové množstvo oleja, ktorý sa dostal zo záchytnej nádrže.
Napriek tomu, že v elektrárni je nepretržitá prevádzka, k udalosti sa včera nechcel nikto vyjadriť. "Nikto vám nič nepovie," povedala pre TASR spojovateľka elektrárne s tým, že jediným, kto je kompetentný podávať informácie, je hovorca JETE Milan Nebesář. O havárii ale nič nové neuviedol ani on. "Do pondelka sa k tomu nebudeme vyjadrovať," povedal hovorca JETE v telefonickom rozhovore pre TASR a opakovane odmietol spresniť, aké množstvo oleja pri havárii uniklo a koľko litrov sa dostalo do kanalizácie. Zopakoval, že havária nesúvisí s jadrovou časťou elektrárne a podľa platnej stupnice pre posudzovanie havárií v jadrových zariadeniach ju preto ani nemožno klasifikovať.
Únik oleja v temelínskej elektrárni podľa českých médií znepokojil susedné Rakúsko, ktoré požiadalo Prahu o presné informácie o príčinách a rozsahu havárie. Podľa Českého rozhlasu Viedeň zaujíma aj to, či k úniku oleja nedošlo v Temelíne v dôsledku konštrukčnej chyby zariadenia. V tejto súvislosti hovorca českej jadrovej elektrárne M. Nebesář potvrdil, že o informácie pre rakúsku stranu JETE nikto z vlády ani z Ministerstva zahraničných vecí ČR doposiaľ nepožiadal.
Autor: Praha/Temelín (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.