Program Cesta k emocionálnej zrelosti testovali na školách
Prešov - V rámci zdokonaľovania výchovného procesu v základných školách testovala v priebehu školského roku 1999/2000 firma Omnipublic s. r. o.
Darius Ivan
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
program, ktorý vypracoval vedúci Centra výchovnej a psychologickej prevencie Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie v Bratislave Štefan Matula. Program pod názvom Cesta k emocionálnej zrelosti (ďalej len Cesta) absolvovalo 40 000 žiakov základných škôl zo 73 okresov Slovenska, v Prešovskom kraji to bolo 79 základných škôl, v ktorých na hodinách etickej, občianskej výchovy a triednických hodinách absolvovalo program Cesta 1512 žiakov v 95 triedach. Okrem toho bolo do programu Cesta zaškolených 1200 slovenských učiteľov.
Ako nás za Omnipublic informoval Richard Tkáč program zostavili s cieľom poskytnúť učiteľskej obci praktickú pomôcku pri úsilí podporovať emocionálne dozrievanie žiakov. "V programe sa podarilo využiť synergický efekt láskavej múdrosti a pedagogického majstrovstva učiteľa. Rozdiel oproti iným programom, je v tom, že program Cesta sa zameriava v prvom rade na univerzálne posilňovanie vlastných osobnostných a emocionálnych kapacít dieťaťa tak, aby bolo samo schopné vyhnúť sa sociálno - patologickým nástrahám v období svojho dospievania," hovorí Štefan Matula.
R. Tkáč ďalej informoval o tom, že Cesta je určená pre žiakov vo veku 12 až 15 rokov a postavená je na cvičeniach a modelových situáciách, ktoré vedú k postupnému uvedomovaniu si seba samého. To vedie následne k skupinovému prežívaniu najpodstatnejších znakov emocionálnej zrelosti. Tie sú modelované na základe desiatich tém v ktorých si má žiak uvedomiť odkiaľ prichádza a kam ide, svoju závislosť od rodičov a následné osamostatňovanie sa, socializáciu, postavenie v úlohe budúceho rodiča. Zvýšená pozornosť sa venuje riešeniu konfliktov, otázkam prispôsobiť sa, alebo ostať samým sebou, ako vydržať bolesť, strach a nežičlivosť osudu, sympatiám a súcitu, či radosti z dávania bez následného prijímania.
Program bol počas minulého školského roka overovaný na 24 základných školách aj na základe vstupných a výstupných dotazníkov. Podľa správy Richarda Tkáča bolo zistené, že na základe absolvovania programu došlo tak u dievčat ako aj u chlapcov k zvýšeniu extroverzie a zníženiu neuroticizmu, u chlapcov sa väčší efekt ukázal pri zvyšovaní úrovne sebapoznania. V skupine overovaných žiakov nastalo zlepšenie poznania spolužiakov i vzťahov s rodičmi. Program Cesta odporúča pre žiakov 6. - 9. ročníkov základných škôl, prípadne 2. - 4. ročníkov reálnych gymnázií aj Ministerstvo školstva SR, ako overený a odborne garantovaný program v oblasti prevencie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.