katapultoval sa na Olymp vedeckého prieskumu 20. storočia. No nikdy nechcel byť slávny, vždy chcel len lietať
Ako prvý človek vstúpil 21. júla 1969 na Mesiac pravnuk syna roľníka z Vestfálska. Váhavo a takmer neohrabane položil svoju nohu na prašný mesačný povrch a vyslovil svoju slávnu vetu. Niekoľko hodín predtým Armstrong spolu s kolegom Edwinom Aldrinom len za pomoci ručného riadenia bezpečne pristál v mesačnom korábe Eagle v "mori pokoja".
Pre Armstronga bola výprava na Mesiac splnením jeho životného sna. Už ako chlapec sa zaujímal o lietanie a v 16 rokoch dostal pilotný preukaz. Po štúdiu leteckej a vesmírnej techniky slúžil počas vojny v Kórei v ako námorný pilot. "Lieta na svojom lietadle, akoby to bol jeho oblek," obdivovali vtedy ostatní piloti jeho obratnosť.
V roku 1955 začal Armstrong svoju kariéru skušobného pilota. Už v roku 1962 bol jedným z dvoch civilistov v druhej skupine mužov, ktorých trénoval americký Národný úrad pre letectvo a kozmonautiku (NASA) na povolanie astronóma. Prvý kozmický let obsolvoval v roku 1966 ako veliteľ lode Gemini 8, ktorú po tom, ako sa dostala spod kontroly prístrojov, zachránil ručným riadením. A v roku 1969 nasledovalo slávne pristátie na Mesiaci.
Po mesačnom dobrodružstve Armstrong ešte dva roky pracoval pre NASA a neskôr ako profesor kozmonautiky na univerzite v Cincinnati zastával vedúce pozície vo svojom obore. V roku 1986 ho prezident Ronald Reagan menoval za zástupcu vedúceho komisie, ktorá prešetrovala nehodu raketoplánu Challanger.
Neil Armstrong dnes žije utiahnutý v súkromí a vyhýba sa svetlám reflektorov. Rozhovory poskytuje len zriedkavo. V minulom roku sa však predsa nechal presvedčiť, aby sa pri oslavách 30. výročia pristátia na Mesiaci ešte raz vrátil ku svojej preslávenej vete. Na otázku, ako dlho rozmýšľal nad jej formuláciou, Armstrong odpovedal, že až po pristáti Eagla na Mesiaci si uvedomil, že niečo predsa povedať musí. A keď o tom premýšľal počas výstupu z lode, slová sa mu na jazyk dostavili celkom rýchlo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.