Korzár logo Korzár

Peklo na javisku rozplakalo nebo

Štítina - Keďže je už takmer isté, že v tomto roku sa na Slovensku neuskutoční žiadny naozajstný metalový festival, nezaškodí možno napísať niečo o

tom, ako to chodí na tých, u susedov v Čechách. V severomoravskej obci Štítina neďaleko Opavy, prebehla v uplynulých júlových dňoch medzinárodne obsadená akcia s názvomových Silesia Open Air Fest 2000. O tom, s čím sa tam mohli stretnúť nielen fanúšikovia, ale aj účastníci, bude nasledujúca reportáž.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V piatok doobeda sme do auta natlačili nástroje, stan, spacáky a ostatnú batožinu. Počasie bolo vyslovene pekné. Bolo... Cesta prebiehala bez problémov až na hranice. Na prechode sa dostavil kyslý pocit z toho, čo bude, ak colníkov napadne, že auto plné podozrivých typov by bolo dobre poriadne skontrolovať. Našťastie nikto sa tam až tak strašne nenudil. Vedeli, o čo ide. "Vy jedete na ten festival? Už vás dnes tady jelo docela dost." Dozvedeli sme sa ešte, že do Ostravy je vraj nejakých 35 kilometrov. Zrejme sú tie české nejaké iné...

SkryťVypnúť reklamu

Ostravu sme nakoniec našli bez blúdenia, ale nájsť v tomto kolose správnu odbočku do Opavy nás stálo dosť nervov. No, nakoniec sme šťastne došli do ničím výnimočnej obce Štítina. Do areálu tamojšej TJ sa pomaly zliezali stovky väčšinou vlasatých figúr z Čiech, Slovenska a Poľska, a nad severnou Moravou sa grupovali ťažké sivé mračná...

Za bránou "podzemia"

Auto ostalo niekde za plotom, usporiadateľom sme oznámili, kto sme, išli sme pohľadať zvyšok tlupy, organizátorov a omrknúť situáciu. Zistenie, že dorazila kopa známych od východného Slovenska po západ Čiech, potešilo. Ani terén nevyzeral zle - pódium bolo naozaj riadne, a aparát na ňom vyzeral hrateľne. Stanový kemp aj vďaka jeho obyvateľom vyzeral ako tábor barbarských nájazdníkov, takže nebol problém zapadnúť a zapojiť sa do diania. Pozreli sme si široký výber undergroundových nahrávok, časopisov, tričiek a ostatného repertoáru v stánkoch podzemných vydavateľov a distribútorov. Organizátori stage pasy vyrábali viac-menej za pochodu. Fans dostali nezlepiteľnú pásku na ruku (teda zlepiť sa aj dala, ale kto mal smolu, stihol popritom aj depiláciu). Účinkujúci fasovali visačky (niekomu nevydržala ani do rána, alternatívou bola potom páska), a ak neboli z hlavných kapiel festivalu, tak to bolo vôbec všetko, čo dostali. Čo už, na akcii tohto kalibru sa oplatí zviditeľniť, a ani nikto nesľuboval občerstvenie či preplatenie cestovného (akurát že by to mala byť samozrejmosť). Aspoň že výber klasických festivalových jedál - klobásy, údené rebrá, hotdogy, hamburgery, ale aj vegetariánska strava, bol štandardný, hlad sa zaplašiť dal, a smäd ešte lepšie. Niektorí ho hasili až tak, že "zhasli" v Morfeovom náručí...

SkryťVypnúť reklamu

Čo ale organizátori totálne zanedbali, bola hygiena. Nehovorím teraz o asi desiatke búdok typu "vstup na vlastné riziko, dobrý žalúdok vítaný", ale o tom, že po jedle, alebo vôbec hocičom, čo vyžaduje umytie rúk, si tieto končatiny, prípadne tvár nebolo kde umyť. Jediný fungujúci kohútik s vodou bol na ženských toaletách. Môžete mať neviem aké dlhé vlasy, ale ak ste chlap a postávate pri takomto zariadení, každému nezainteresovanému pripadáte "zvláštne". Pritom len čakáte na moment, kedy bude situácia natoľko spoločensky únosná, že si tie paprče konečne môžete umyť.

Kto drvil a kto rozdrvil v piatok

Počas dvoch dní tu hralo vyše tridsať kapiel z Čiech, Slovenska, Poľska, Nemecka, Belgicka, Holandska, Švédska a Španielska. Nedalo sa vidieť všetko, človek prišiel nielen sledovať skupiny, ale aj pokecať s priateľmi a známymi, ktorých dlho nevidel. Každý z necelej tisícovky divákov mal však vybratých svojich favoritov, a popri tom sa pred pódium dalo zaskočiť kedykoľvek, keď znelo niečo zaujímavé.

SkryťVypnúť reklamu

V piatok, za počasia, kedy k dažďu nikdy nebolo ďaleko, boli prvou kapelou, ktorú sme videli, ostravskí Salamandra. Spustili slušný heavy metal v štýle Helloween z minulého desaťročia. Problém však je, že sa píše rok 2000 a "návrat heavy metalu" v tunajších zemepisných šírkach nikto neberie tak vážne, ako napríklad v Nemecku. Piatok mal byť ináč hlavne blackmetalový, ale nejak sa to premiešalo. V každom prípade dobré vystúpenie predviedli juhočeskí Avenger, kde väčšinu repertoáru spieval bubeník. Napriek tomu, že majú texty v češtine, ich black/death klasickej školy, s istým vplyvom kultových Master's Hammer presvedčil americké vydavateľstvo Breath Of Night natoľko, že im vydalo už 2 CD. Po dlhej dobe zahrali aj ostravskí blackmetalisti Enochian. Ich "hranie sa na Nórov" nehrá na moju strunu, niektorí fans ho však berú bez problémov. Ako je už u nich zvykom, nezabudli chrliť oheň, sem-tam aj do obecenstva. Bol som zvedavý na vystúpenie Maniac Butcher, najväčšieho českého blackmetalového kultu súčasnosti. Nie kvôli hudbe, v klasickom rýchlom a surovom blacku mám iných favoritov, ale vždy mi bol sympatický undergroundový postoj skupiny. Jej fans boli pri živom predvedení spokojní, ostatných však cirkulárkovité gitary s jednotvárnym škrekom veľmi nezaujali. Belgičanov Aborted, ktorí hrajú gore/death/grind, som prepásol, čo ma mrzí, ale keď sa raz človek zakecá...Nakoniec, ani neviem, či tam boli. Na Poliakov Behemoth však už nastúpili takmer všetci, čo hlboko v noci ešte stáli na nohách. Kultoví, štýlovo okovaní, sem-tam aj pomaľovaní blackmetalisti ukázali všetkým, ako vyzerá živé prevedenie kvalitného čierneho kovu. Hodinový set obsahoval jednak veci z čias albumov Grom, Bewitching The Pomerania, Storming Near The Baltic, ale aj z novšieho obdobia v znamení príklonu k death metalu, hlavne z novinky Satanica. Už kvôli ich show sa oplatilo prísť, a to bol zlatý klinec ešte len pred nami. V hlbokej noci na pódium nastúpili štyri okované postavy s warpaintami, apokalyptickí jazdci z Dark Funeral. S veľmi dobrým zvukom a pri impozantnej show prevetrali "hitovky" zo všetkých albumov, pričom nezabudli ani na aktuálne mini CD. Sálalo z nich pochopiteľné sebavedomie a s prehľadom ovládali publikum, ktoré pri ich infernálnej hudbe doslova šalelo. Hrali vyše hodiny, a ešte dlho po ich vystúpení mnohí neverili, že naozaj mali tú česť so švédskym čiernym kultom...

Sobota - prší, nevadí, ide sa ďalej

Napriek tomu, že v predošlý deň sa nikto netváril ako člen spolku triezvosti, prebudenie vôbec nebolelo. Začínalo sa o pol desiatej. Kto hral po poľských grinderoch Reinfection, si nie som istý, možno ich krajania, doom/deathmetaloví Ad Patres. Po pol jedenástej prišli na rad Nomenmortis. Vzhľadom na to sa nebudem veľmi rozpisovať, nastavili sme zvuky, spustili intro a pol hodiny hasili do ľudí svoj hyperblast/death metal.

S podobne brutálnym štýlom, hlavne hlasovo to bol pekný kanál, sa predstavili pražskí Sarcom. Škoda, že si nenastavili poriadny zvuk a počas produkcie viac-menej stáli ako sadroví trpaslíci. Ľudia sú dnes fajnoví, chcú aj niečo vidieť. Lepšie na tom boli slovenskí grinderi Embolism. Podarilo sa im roztancovať fans, a hlavne jeden prípad, ktorý to mal rozbabrané so zákonmi rovnováhy, sa vyváľal v blate. Dobre zahrali severomoravskí Virtual Void, kde takisto väčšinu spevu obstaral bubeník a podobne ako u Avenger aj ich tvorba sa nesie v znamení death/black metalu starých čias.

Ako deň plynul, rady fanúšikov pod pódiom hustli, nanešťastie aj dážď dával vedieť, že nie je z tých, ktorý skončia po pár hodinách. V pendlovaní medzi pódiom a stánkami s občerstvením to však nebránilo.

Výborní Poliaci Lost Soul mi neušli, ich death metal na spôsob Morbid Angel mal dosť do seba.

Nezabudol som si pozrieť, ako to bývalým Appalling Spawn ide pod novým názvom Lykathea Aflame. Čo dodať - Pražáci so superrýchlym bubeníkom, prirovnávaným k veličinám, ako je Flo Mounier z kanadských Cryptopsy, sklamať ani nemohli. Ale zvuk mohol byť čitateľnejší, pri rýchlosti a živelnosti ich hyperblastoviek zanikali dosť podstatné melodické linky. Aj tak vydarené vystúpenie korunovali coververziou "Defenestration" od už spomenutých Kanaďanov.

Opäť mi ušli viaceré kapely, pretože som ako tlmočník fungoval v kadejakých debatách s Dark Funeral, ktorí sedeli pri jednom z výčapov. Musím ale povedať, že ich bezprostredné a sympatické správanie, vzdialené od hviezdnych manierov, na všetkých urobilo priaznivý dojem.

Čas strávený s Dark Funeral bol zaujímavý, nevidel som však spolky ako Martyrium Christi, Intervalle Bizzare a iných. Zlatým klincom programu bolo najprv vystúpenie holandských deathmetalistov Altar. Poväčšine dvojmetrové chlapčiská bavili ľudí svojou chytľavou hudbou najprv v rámci riadneho hracieho času, potom, lebo Španieli Haemorrhage ešte stále neboli na mieste, skoro rovnako dlho hrali prídavky. Už to vyzeralo, že to dopadne ako s Vital Remains (USA), ktorí svoju účasť odvolali ešte pred festivalom. Nakoniec však španielski chirurgovia v neskorých nočných (skorých ranných?) hodinách nastúpili "na sál". "Pozostalí" videli patologický grind, kde sa o naozaj strelenú show staral hlavne spevák Fernando "Lugubrious", ktorý predviedol pantomímu na témy ako podrezané žily, obesenie, kopanie hrobu a podobne. Jeden z gitarových postov tu zastáva baba. Svojimi úspornými rozmermi zaujal aj basák - "taký bol jak z kindervajca". Operácia sa skončila, prežili všetci pacienti, a išlo sa, za slušného lejaku, spať.

Koniec dobrý...všetko mokré

Nedeľa ráno. Stánky sú pozatvárané, ľudia v daždi balia stany, zdravie má podlomené asi každý, ale nevadí. Je čas ísť domov, prípadne pokračovať v dovolenke niekde pod strechou. Až na biedne počasie a pár detailov, ktoré mohli byť dotiahnuté lepšie, sa túto akciu oplatilo vidieť. Snáď sa na budúci rok dožije pokračovania.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 526
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 195
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 284
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 7 727
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 849
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 014
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 204
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 069
  1. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  4. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  5. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  6. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  7. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  8. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXI
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 433
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 978
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 64 700
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 194
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 516
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 680
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 117
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 718
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  4. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  5. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  6. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  7. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  8. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXI
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 433
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 978
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 64 700
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 194
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 516
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 680
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 117
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 718
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu