Urobil tak na základe žiadosti krajského prokurátora. Paradoxné je, že žiadosť prokurátora je v zásade totožná so žiadosťou vyšetrovateľa, ktorú výbor pôvodne označil za nekompletnú. Rozhodnutie výboru sa tak oneskorilo takmer o dva týždne. Spolu s ním sa oneskorilo aj vyhlásenie termínu mimoriadnej schôdze parlamentu.
Pre plénum je totiž podkladom na rokovanie Správa imunitného výboru, a nie uznesenie, ktoré má len odporúčací charakter. Správu však výbor schváli a následne doručí predsedovi parlamentu až v priebehu budúceho týždňa. Jej základom budú zistenia imunitného výboru, vyplývajúce zo žiadosti prokurátora. Prokurátor Dušan Šváby v žiadosti argumentoval tým, že I. Lexa je stíhaný za 11 trestných činov, vyhýba sa trestnému stíhaniu a v súčasnosti nie je známe, kde sa zdržiava. Podľa jedenástich koaličných poslancov imunitného výboru tým boli splnené podmienky na vzatie Lexu do útekovej väzby. Dvaja opoziční poslanci z HZDS Tibor Cabaj a Irena Belohorská hlasovali proti. "Nie som presvedčený o tom, že žiadosť krajského prokurátora bola v poriadku," povedal Cabaj. Dodal, že prokurátor nemá v žiadosti prekážku v poslaneckej imunite. "Problém však bude mať sudca pri vydaní zatykača," podčiarkol Cabaj.
Poslaneckej imunity môže Lexu zbaviť parlament. Termín mimoriadnej schôdze má v rukách výlučne Jozef Migaš. Ani ten však nemôže zaručiť účasť 76 poslancov koalície. Iba vtedy totiž zákonodarný zbor môže odhlasovať súhlas na vzatie I. Lexu do väzby.
Autor: ln
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.