2000 v areáli Slávie STU Bratislava v Ovsišti, sa prihlásilo sedemnásť zahraničných ekíp - Belgicko, Bielorusko, Česká republika, Dánsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovinsko, Švédsko, Taliansko a USA. Doplní ich osemnásť reprezentantov Slovenska, z ktorých šiesti - Juraj Hanulay ml., Marián Štangel, Peter Mackovjak, Marián Sýkora, Henrich Mock a Jana Sláviková majú ambície štartovať aj na ťažkom parkúre súťaže jednotlivcov Grand prix Bratislava.
Na programe najvýznamnejších pretekov tohtoročnej jazdeckej sezóny na Slovensku je sedem súťaží jednotlivcov a súťaž družstiev o Pohár národov Samsung, ktorých výsledky sa započítavajú do celoročnej súťaže Svetového pohára. V družstvách sa počítajú 3 najlepšie výsledky, do 2. kola postupuje 7 najlepších tímov. "Do Bratislavy cestujeme v stredu, vo štvrtok sú na programe prvé súťaže," hovorí Peter Mackovjak z JO Mackovjak Spišská Nová Ves, azda najambicióznejší jazdec z východného Slovenska (okrem neho sa tu predstaví aj Zdeno Kuchár s Grantasom a štefan Naď so Šony) na Grand Prix, ktorý sa tu predstaví s kobylou nemeckého (či hannoverského) pôvodu Grandezzou (ináč Koňom roka 1999). Vo štvrtok ho čakajú prvé kvalifikačné súťaže, v piatok 2 kolá samotných pretekov. Na ťažkom pakúre, 150 - 160 centimetrov sa neskáče každý deň. "Raz do roka, v tomto to bude práve na Grand Prix," upresňuje P. Mackovjak, ktorý za favoritov považuje tradične silných Nemcov, Belgičanov a Holanďanov. "Grandezza pôjde tento parkúr, označovaný ako TT, vôbec prvýkrát, takže uvidíme, čo to s ňou spraví." Spišskonovoveský jazdec absolvoval pred Grand Prix dve "generálky". V malebnom prostredí kúpeľného parku na trojdňových jazdeckých pretekoch o Cenu mesta Trenčianske Teplice a Slovenských liečebných kúpeľov, a.s., ktoré zorganizoval Žrebčín Libentína Motešice, štartovalo 134 koní, 50 jazdcov z 32 oddielov. Celkovým víťazom bol Juraj Hanulay, Peter Mackovjak sa však nestratil. "S Grandezzou som vyhral esko, teda stotridsiatku, v stoštyridsiatke, v estéčku, som obsadil 3. miesto. Celkovo som obsadil taktiež 3. miesto, za prvým Hanualyom a druhým Ivanovom." O poradí pritom rozhodoval len čas v rozskoku. V Martine nechal Peter Mackovjak Grandezzu pred Grand Prix oddychovať. V parkúre stupňa S (130 cm) však napriek tomu tiumfoval, dalo by sa povedať, že dvojnásobne. Prvé miesto totiž získal s Fighterom, druhé zas patrilo Mackovjakovi, tentokrát na Hercovi, tretie miesto obsadil ďalší východniar Zdeno Kuchár na Grantasovi. V každom prípade, pre Petra Mackovjaka a Grandezzu bude Grand Prix vrcholom roka.
MT: Rekordérom košický rodák
Tridsiaty piaty štart na rovnakom ročníku medzinárodných jazdeckých pretekoch Grand prix Bratislava CSIO-W zaznamená bývalý úspešný československý a v súčasnosti slovenský reprezentant Andrej Glatz. Prvýkrát sa postavil na štart vtedy ešte Zlatej podkovy v roku 1965 s Polarom, v roku 1977 Veľkú cenu vyhral s Letkisom a ťažký parkúr súťaže jednotlivcov absolvoval ešte aj v roku 1996 s Lapazom. Dnes 53-ročný Andrej Glatz, rodák z Košíc, po príchode do Bratislavy reprezentoval jediný jazdecký oddiel - Sláviu SVŠT (dnes STU), pričom už v sedemdesiatych rokoch sa stal aj jeho popredným funkcionárom. Už niekoľko rokov je predsedom organizačného výboru medzinárodných pretekov Grand prix Bratislava CSIO-W, ktoré sa konajú pod záštitou Medzinárodnej jazdeckej federácie (FEI), pritom aktívne sa s koňmi, ktoré si sám vo voľnom čase pripravuje, zúčastňuje aj na rámcových súťažiach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.