tom, že v Zbierke zákonov vyšiel zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú nateraz platné právne normy, a to Zákon o periodickej tlači a o ostatných hromadných informačných prostriedkoch č. 81/1966 Zb. a Zákon o prevádzkovaní rozhlasového a televízneho vysielania č. 468/1991 Zb.
Zákon, o ktorom je reč a ktorý bez nejakej väčšej publicity a viac-menej v tichosti prijali poslanci tesne pred parlamentnými prázdninami, bol zverejnený v čiastke 98 Zbierky zákonov, ktorá sa začala distribuovať v posledný júlový týždeň. Namiesto chorého prezidenta Rudolfa Schustera ho podpísal zastupujúci Jozef Migaš. Zákon nadobudol účinnosť 1. augusta a jeho podstata spočíva v tom, že nariaďuje elektronickým médiám, aby "nepropagovali a neopisovali užívanie omamných látok alebo psychotropných látok spôsobom, ktorý je jeho jednostranným zľahčovaním, ospravedlňovaním alebo schvaľovaním." A ďalej, zákon určuje, že "vydavateľ periodickej tlače je povinný zabezpečiť, aby periodická tlač neobsahovala informácie, ktoré propagujú užívanie omamných látok alebo psychotropných látok alebo opisujú užívanie takýchto látok spôsobom, ktorý je jeho zľahčovaním, ospravedlňovaním alebo schvaľovaním."
Jeden známy advokát, ktorý si neželá byť menovaný, v tejto súvislosti pre Korzár uviedol, že zákon je "poriadnym bičom, náhubkom pre médiá". Nie div, veď za porušenie citovaných ustanovení umožňuje uložiť vydavateľovi periodickej tlače dvojmiliónovú pokutu a prevádzkovateľovi rozhlasového či televízneho vysielania pokutu vo výške 10 miliónov korún!
Právni odborníci sa zhodujú v tom, že zákon naozaj vznikol ako bezprostredná reakcia na udalosti okolo Richarda Müllera, ktorý sa najprv obnažil na verejnosti (na koncerte v Zlíne) a o pár dní na to v TV Markíza otvorene (a v podstate úprimne) odpovedal na otázky týkajúce sa užívania drog.
Vráťme sa však podstate problému! O tom, že táto vládna moc to s bojom proti drogám naozaj myslí vážne, svedčí aj fakt, že parlament prijal pred odchodom na prázdniny aj ďalší zákon. V Zbierke zákonov vyšiel práve v týchto dňoch a účinnosť nadobudne prvého septembra. Jeho názov znie: Zákon o zaobchádzaní s prekurzormi omamných látok a psychotropných látok a o doplnení zákona o živnostenskom podnikaní.
Načim na začiatok uviesť, že prekurzorom sa rozumie každá chemická látka, ktorú možno použiť na výrobu návykových látok, slovom, akýsi polotovar... Zákon presne (a do najmenších detailov) upravuje zaobchádzanie s prekurzormi, ich výrobu, získavanie, spracovanie, čistenie, úpravu, dávkovanie, balenie, skladovanie... Rieši aj otázky vývozu, dovozu a ich tranzitu cez colné územie Slovenskej republiky. Jednotlivé paragrafy pomerne rozsiahleho zákona vymenúvajú konkrétne podmienky na zaochádzanie s prekurzormi. Jednoznačne vylučujú z manipulácie s takýmito látkami osoby, ktoré boli právoplatne odsúdené za trestné činy nedovolenej výroby a držby omamných, psychotropných látok, jedov a prekurzorov, ako aj nedovolenej výroby a držby jadrových materiálov a vysokorizikových chemických látok.
Zákon stanovuje aj zdravotnú spôsobilosť, ktorá sa preukazuje dokladom o lekárskej prehliadke potvrdzujúcej nezávislosť na návykových látkach, ale aj odbornú spôsobilosť. V zmysle paragrafu 6 citovaného zákona odbornou spôsobilosťou je absolutórium vysokej školy v odboroch chémia, chemická technológia, farmácia, lekárstvo alebo veterinárne lekárstvo a päť rokov praxe v odbore. Povolenie na zaobchádzanie s prekurzormi vydáva Ministerstvo zdravotníctva SR. Osobitné povinosti zákon stanovuje ministerstvu vnútra, ministerstvu hospodárstva, colným orgánom a podobne. Zákon dokonca ukladá ministerstvu vnútra a Colnému riaditeľstvu Slovenskej republiky "zriadiť po vzájomnej dohode spoločné pracovisko na sledovanie prekurzorov", ktorého úlohou bude "zhromažďovať a vyhodnocovať všetky informácie o prevádzkovateľoch a iných subjektoch a o skutočnostiach súvisiacich s prekurzormi, ako aj preverovať a dokumentovať činnosť prevádzkovateľov". Prevádzkovateľmi sa v zmysle zákona rozumejú fyzické a právnické osoby, ktoré "zaobchádzajú s prekurzormi". Zákon zároveň prikazuje obidvom subjektom "nezverejňovať získané informácie, ak by tým mohlo dôjsť k mareniu vyšetrovania trestnej činnosti".
Nová právna norma rozdeľuje prekurzory do troch skupín podľa stupňa nebezpečnosti ich možného zneužitia. Za porušenie jej ustanovení a porušenie podmienok pre výrobu, spracovanie, balenie, skladovanie, distribúciu, dovoz, vývoz či tranzit prekurzorov možno uložiť pokutu až do výšky jedného milióna korún.
Keď som už povedal á, mal by som dodať aj to povestné bé. Je zaiste sympatické, že parlament v krátkom čase prijal po sebe dva zákony na boj proti drogám. Aj keď každý "rieši problematiku" z celkom iného konca...
Otázkou totiž zostáva, či na to stačí prijímať stále nové a nové zákony. A či na to netreba aj čosi viac, a síce dôsledne bojovať s drogovou pliagou. Slovensko sa už dávnejšie stalo nielen tranzitnou krajinou, cez ktorú prechádzajú známe drogové "cesty" (vrátane balkánskej), ale v nejednom prípade je aj tzv. konečnou stanicou. Ako však vidno z činnosti našej polície, ale aj colných a ďalších orgánov, v sieti končia poväčšine len tzv. celkom malé ryby. A pritom všade vo svete sú do obchodu s drogami zapletené neraz aj tie najvyššie špičky polície a štátnej správy, na ktoré sa zákonite príde a ktoré potom... Len u nás akoby to všetko bolo inak. Pravdu má zrejme (klasik) Víťazoslav Móric, známy svojím povestným výrokom: "Na Slovensku je to tak!"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.