štátovke s dátumom 1. 5. 1949. Na lícnej strane dominuje farba oranžová, na rube žltá. Ak ste si pozornejšie všimli na fotografii lícnu stranu, určite ste zaregistrovali podpis ministra financií J. Kabeša. Pre zberateľov nie je novinkou, že dvadsaťkorunová štátovka existuje v dvoch vydaniach. Vyskytuje sa viac variánt, ktoré vyhľadávajú najmä oni. Cenovo sú prístupné, čo je v každom prípade prednosťou. Aké sú medzi nimi rozdiely, a ako ich najľahšie rozpoznáme?
Sú známe dva typy dvadsaťkorunáčok. Prvý variant je séria "A", vytlačená na bielom bankovom papieri. Na lícnej strane na širokom okraji sú umiestnené ochranné vlákna. Vlákna, ktoré sú umiestnené vo vnútornej štruktúre papiera sa získavajú zo zvieracích kožušín. Aj na moderných bankovkách sa objavujú ochranné prvky s ochrannými vláknami, ktoré využívajú najmodernejšiu technológiu. Sú umiestnené v papieri a svetielkujú pri osvetlení ultrafialovým svetlom. Takýmto ochranným prvkom je chránená aj súčasne platná mena, nie je problém sa o tom presvedčiť. Stačí skúmanú bankovku osvetliť "UV" lampou a ochranné prvky môžeme ihneď pozorovať. Vráťme sa naspäť k našej dvadsaťkorunáčke a pozrime sa na niektoré ďalšie zaujímavosti. Pre bankovku prvého vydania je typický text: "TISKÁRNA PLATIDIEL NÁRODNÍ BANKY ČESKOSLOVENSKÉ." Iste vás napadne, prečo takú maličkosť vôbec spomíname, čo je na tom zaujímavé? Pointa je v tom, že v druhom vydaní je tento text odlišný: "TISKÁRNA BANKOVIEK STÁTNÍ BANKY ČESKOSLOVENSKÉ PRAHA." Znenie názvu tlačiarne nie je jedinou odlišnosťou, štátovka druhého vydania je série "B". Ďalším podstatným rozdielom je, že druhé vydanie nemá ochranné vlákna na lícnej strane. To však ešte zďaleka nie je všetko. Evidentný rozdiel je v dobe ich platnosti, čo tiež nie je zanedbateľnou maličkosťou. Štátovky prvého vydania platili od 21. 12. 1949, druhého od 6. 12. 1950 do 31. 5. 1953.
Napriek tomu, že dvadsaťkorunáčka vodotlač nemá, môžeme ju považovať za dobre chránenú. Na lícnej strane v priestore hodnotového textu je fluorescenčnou tlačou vytlačený malý štátny znak, ktorý je umiestnený v gilošovom rámčeku. V dnešnej dobe môžeme pozorovať fluorescenčnú tlač takmer na všetkých moderných ceninách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.