univerzálny patrón dopravy sa teší mimoriadnej úcte už osemnásť storočí. Keď ho predtým na nebezpečných cestách vzývali povozníci, pltníci, prievozníci a pocestní, aby ich ochránil pred lúpežníkmi, divou zverou, či rozbúrenou riekou, tak rovnako vrúcne ho prosia o šťastnú a bezpečnú cestu aj dnešní vodiči. Tí si často dávajú jeho obrázok do svojich áut a pozerajú sa na muža obrovitého vzrastu, ktorý nesie na ramenách malé dieťa - Ježiška. Takto zobrazovala Krištofa románska, či gotická nástenná maľba a opierala sa o príbeh, ktorý sa o tomto mužovi rozprával. Pôvodne sa volal Reprobus alebo Offero a bol to obor hrozivého zjavu, ktorý slúžil diablovi. Keď však zistil, že ten sa bojí Krista a jeho kríža, rozhodol sa pre službu Kristovi. Na radu pustovníka prenášal pocestných cez rieku. Raz niesol na ramenách dieťa, ktoré bolo stále ťažšie a ťažšie. Keď došiel vyčerpaný na druhý breh, povedalo mu, že sa volá Ježiš Kristus a on Krištof "niesol váhu celého sveta a toho, kto stvoril tento svet na svojich pleciach". Na znamenie, že chlapec bol naozaj Ježiš, Kritofova palica zakvitla a ovešala sa ďatlovými plodmi.
Už od 5. storočia sa šírila na Západe i Východe celkom zvláštna úcta k tomuto svätcovi. Medzi ľuďmi bola rozšírená povera, že kto uvidel Krištofovu podobizeň, v ten deň neumrie. Preto bol aj patrónom proti náhlej smrti, proti nákazam a epidémiám. Veľké fresky s Krištofom sa zvykli maľovať aj na vonkajšie steny kostolov a svetských budov, lebo sa verilo, že pohľad naň prinesie pokoj a šťastie. Dodnes sa nezabudlo ani na pradávny nápis: "Pozri na svätého Krištofa a choď bezpečne svojou cestou."
Poverčivý ľud považoval Krištofa aj za patróna hľadačov pokladov. Podľa neho bola pomenovaná čarodejná rastlina "christoforiana" - samorastlík klasnatý, ktorá pomáhala človeku nájsť skryté poklady zeme, ktoré boli v moci škriatkov. Hľadači zlata vraj najprv začali kutať práve v miestach, kde rástla táto zázračná rastlina.
Autor: PhDr. Klaudia BUGANOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.