ktorá ako prvá potopila v boji nepriateľské plavidlo.
Po tretí a posledný raz sa H.L. Hunley ponorila 17. februára 1864 počas zúfalého úsilia južných štátov prelomiť blokádu, pomocou ktorej Únia ochromovala ich hospodárstvo a bránila príchodu pomoci z Británie. Vedci očakávajú, že v útrobách ponorky nájdu aj jej deväťčlennú posádku dokonca i ich uniformy a osobné veci. Ponorka bola totiž pochovaná deväť metrov pod hladinou v trojmetrovom nánose bahna. Na jej vytiahnutie a rekonštrukciu sa zozbieralo 17 miliónov dolárov.
Hunley vyrobili z vlakového kotla, merala v priemere 1,2 metra a 12 metrov bola dlhá. Poháňala ju ľudská sila - osem členov posádky točilo kľukou a deviaty bol pilot. Pod vodou mohla ostať okolo dvoch hodín.
Keď sa ponorila prvýkrát, päť mužov prišlo o život a štyria sa zachránili. Vynálezca Horace L. Hunley zahynul počas druhej plavby ponorky. Pri treťom pokuse sa posádke podarilo vystreliť 40-kilogramový náboj na loď USS Housatonic, ktorá sa do piatich minút potopila aj s 15 ľuďmi na palube. Prečo sa už nevynorila Hunley, zatiaľ nevedno.
V roku 1995 ju spolu s tímom výskumníkov objavil spisovateľ Clive Cussler.
Po vytiahnutí na breh ju umiestnili do nádrže 36-stupňovej vody a po približne šesťročnom skúmaní na námornej základni v Charlestone ju vystavia v múzeu.
Autor: Charleston (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.