podľa Rómov robí pri prideľovaní VPM nepochopiteľné výnimky.
"Mám tri deti a som tri roky nezamestnaný. Robotu potrebujem ako soľ. Starostka ju však dala slobodným a bezdetným, čo nie sú v kritickej situácii. Je to zvláštne, aké hľadisko uplatňuje. Moje deti mnohokrát nemajú čo jesť. Je to nespravodlivé," povedal nám J. Matík.
Jeho slová potvrdila žena, ktorej manžel je bez práce ôsmy rok.
"Dáva robotu takým, čo jej niečo dajú. Minule za ňou bola žena, ktorá jej dala huby, za čo dostala robotu."
V obci Jasov žije početná rómska komunita. Takmer všetci sa na starostku v súvislosti s prideľovaným VPM sťažujú. Ďalší Róm uviedol šokujúcu informáciu: "Poverila miestneho úžerníka, aby jej odporučil Rómov, ktorým má dať robotu. On si vybral takých, čo mu dĺžia peniaze na úrokoch," povedal nám muž, ktorý nechcel byť menovaný.
Podpredseda Strany Rómskych demokratov Oto Horváth, ktorý žije v obci, na margo situácie uviedol:
"Mala brať ľudí, ktorí majú rodiny, nie bezdetných."
Na otázku, či vie, že starostka poverila výberom pracovníkov na VPM človeka, ktorému obyvatelia obce dlžia peniaze, odpovedal: "Potvrdiť to nemôžem, čosi som však počul. Je to možné," pripustil O. Horváth.
K vyššie uvedeným, informáciami sme si vyžiadali stanovisko starostky obce Henriety Silárszkej. Opýtali sme sa jej, či uprednostnila na obsadenie VPM slobodných, respektíve bezdetných nezamestnaných pred nezamestnanými s rodinami s deťmi.
"Pracovné schopnosti nezamestnaných Rómov v Jasove dobre poznám. V zime, keď sa im nechcelo chodiť do Moldavy nad Bodvou hlásiť sa na úrad práce, tak si odpracovali nejaký čas na obecnom úrade. Tam som získala informácie o ich prístupe k práci a schopnostiach. Usúdila som, že niektorých by bolo na VPM riziko zamestnať. Preto som vybrala tých, o ktorých viem, že budú pracovať a robotu si vážia," reagovala H. Silárszka.
Ďalším kritériom výberu uprednostnenia bezdetných a slobodných bola podľa jej slov špekulácia niektorých Rómov.
"Prišli pýtať prácu, aby im potom úrad práce zvýšil sociálky. Dokazuje to aj fakt, že chodili na poslednú chvíľu. Okrem toho, pri výbere miest nerozhoduje to, či má kandidát na VPM viac alebo menej detí, respektíve, či je slobodný, či ženatý. Zákon umožňuje prideliť VPM nezamestnaným, ktorí sú bez práce vyše 12 mesiacov."
Zaujímalo nás, ako je to s Rómom, ktorého mala poveriť výberom ľudí.
"Zrejme máte na mysli pána Alexandra Horvátha (rodina Ota Horvátha - pozn. red.), ktorý má v Medzeve občianske združenie. Pripúšťam, že bol na obecnom úrade, avšak sám ma žiadal, aby som mu odporučila ľudí, ktorých by zamestnal vo svojom občianskom združení. Domnievam sa, že za informáciami, ktorými disponujete, stoja ľudia, ktorí ich chcú účelovo využiť," hovorí starostka.
Na otázku súvisiacu s úplatkom od Rómky, ktorá vraj za huby dostala pracovné miesto, odpovedala: "Nepopieram, že za mnou tá žena bola a doniesla mi tie huby. Núkala mi ich zadarmo. Ja som to však neprijala. Dala som jej za ne 60 korún. Možno som jej mohla dať o 20 viac, huby som však ohodnotila na toľko, koľko som jej dala. Táto žena však na VPM nepracuje."
Navštívili sme aj spomínaného Alexandra Horvátha, ktorý je členom vedenia Združenia pre zjednotenie Rómov SR. Opýtali sme sa, či bol starostkou požiadaný o výber pracovníkov na VPM.
"O výber ľudí ma nežiadala. Včera som bol na úrade práce v Košiciach a podarilo sa mi vo svojom občianskom združení zamestnať 23 ľudí. Okrem toho si myslím, že starostka vyberala ľudí normálne," povedal.
Na východe Slovenska neexistuje zmiešaná rómsko-nerómska obec, kde by rómska menšina (niekde už aj väčšina) chválila svojho "bieleho" starostu.
V Jasove zo 420 občanov dlhodobo nezamestnaných pracuje na VPM 28 ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.