štátu. Mám na mysli tú vojenskú a stovky mladých mužov, ktorí zanedlho jednotne odrecitujú prísahu svojmu štátu. Možnosť "slúžiť vlasti" však v poslednej dobe u čoraz väčšieho množstva mladých ľudí nenachádza odozvu. Odporcovia základnej vojenskej služby argumentujú predovšetkým zásahom do osobnej slobody odvedencov a zbytočným plytvaním peňažných prostriedkov v ekonomicky ťažkej situácii štátu. Za zrušenie povinnej "vojenčiny" sa v súčasnosti rozpútala i petícia. O názory na povinnú vojenskú službu sme požiadali aj niektorých z vás.
* Ivan, (22 rokov): Vojenčinu mám už za sebou, ale keby som sa mal opäť rozhodnúť, už na ňu nepôjdem. Je to premrhaný čas. Počas výcviku som vystrelil len niekoľko krát. Nemyslím si, že mi to niečo dalo.
* Štefan H., (58): Za svojich mladých čias sme mali pred vojnou rešpekt. O chlapovi, ktorý na vojnu nešiel, sa hovorilo, že je... veď viete čo. To len vy mladí dnes nemáte žiadne hodnoty.
* Zuzana (18): Podľa mňa je zaujímavé, keď ide chlapec na vojnu. Tam sa totiž "vymaká" a ja mám rada svalnatých chlapcov.
* Erik (19): Som jednoznačne proti tomu, aby ma štát pripravil o rok slobody alebo koľko to teraz je. Neviem si predstaviť, že by ma tam v kuse niekto "buzeroval" a už vôbec si neviem predstaviť, že by som sa kvôli nejakým papalášom nechal niekde zabiť. Ak toto od nás chcú, tak žijeme kdesi vo fašizme.
* Tomáš (16): Nevidím dôvod prečo by som tam nemal ísť, veď aj tak sa to stále skracuje. Aspoň sa tam niečo naučím.
* Andrej (32): Viete, ja mám "modrú knižku", takže sa ma to osobne netýka. Ale neviem si predstaviť, čo je dobré na tom byť rok niekde zavretý.
* Vladimír (17): Kto nebol na vojne, vlastne ani nie je chlap. Musí tu predsa byť niekto kto ochráni našu mladú republiku pred tými, čo ju chcú rozbiť.
* Natália: Vojna vraj spraví z chlapca chlapa. Ale akého? Takého čo pije, hreší a berie drogy. Prosím vás, vojna produkuje predovšetkým násilníkov. Ako keby sme ich už teraz nemali dosť.
* Patrik (21): Nevyznám sa presne v tejto problematike. Neviem, či keď vstúpime do NATO, budeme vôbec potrebovať armádu. Parlament by mal rozhodnúť tak, aby nás to stálo čo najmenej peňazí.
* Malcolm (31) USA: U nás sa prijíma do armády na základe dobrovoľnosti. Každý sa rozhodne slobodne. Tak je to demokratickejšie.
* Ľubo (17): Otázka potrebnosti armády je dosť diskutabilná. Už Cicero tvrdil, že slová majú väčšiu silu ako zbrane. Jedno je však isté. Nie je správne, ak ma niekto núti obliecť sa do zeleného a ísť niekam zabíjať v mene niečoho(?). Každý sa má právo slobodne rozhodnúť. A štát by to mal rešpektovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.