Korzár logo Korzár

Internet môže byť aj kompenzačnou pomôckou

Košice - Štúdium informačnej techniky na základných a stredných školách na Slovensku posunul vpred projekt Infovek. Vznikol ako občianska iniciatíva,

pričom jej úlohou je vybudovať na všetkých spomínaných typoch škôl internetovo-multimediálne učebne napojené na internet. Ide o začiatok revolučnej zmeny vo vzdelávaní, nakoľko cieľom projektu nie je len napojiť školy na internet, či vybudovať multimediálne internetové učebne, ale pripraviť nový proces vzdelávania a vytvoriť modernú školu 21. storočia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začiatkom jari sa v Lisabone uskutočnilo zasadnutie Európskej únie, kde sa politici zhodli na tom, že ak chce Európa dobehnúť Spojené štáty americké, je potrebné najneskôr do roku 2001 zapojiť všetky školy v EÚ na internet. Na neľahkú cestu sa vydalo aj Slovensko. Všetky školy by mali byť vybavené internetom do roku 2003.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti prebieha na Slovensku pilotná etapa projektu a v jej prvej fáze bolo pripojených 80 škôl. V druhej fáze si príde na svoje 150 až 200 škôl, v závislosti od výšky finančných prostriedkov.

Do projektu sa zapojila i Obchodná akadémia pre telesne postihnuté deti na Opatovskej ceste v Košiciach.

"Máme jedenásť počítačov a keďže je v priemere v jednej triede 12 žiakov, myslím, že môžeme byť so súčasným vybavením spokojní. Internet využívame vo vyučovacom procese, aj ako kompenzačnú pomôcku, či v rámci rozvoja psychotronických činností. Od septembra plánujeme otvoriť obchodnú školu. Pôjde o dvojročné štúdium pre žiakov, ktorí ukončia ZŠ," povedala nám riaditeľka školy Mgr. Mária Čabalová.

V roku 2001 by sa malo pripojiť 700 škôl a do roku 2003 ostatných 2000 školských zariadení.

SkryťVypnúť reklamu

So sprístupňovaním internetu začala Nadácia otvorenej spoločnosti, ktorá v tomto smere dlho suplovala štát. Uvedomujúc si tieto skutočnosti sa politológ Kolumbijskej univerzity Tibor Pap, humanista z Matematicko-fyzikálnej fakulty Peter Sýkora a skupina ďalších nadšencov stali iniciátormi myšlienky Infoveku. V januári 1999 založili nevládnu organizáciu - Asociáciu projektu Infovek a vypracovali projekt celoplošného napojenia všetkých základných a stredných škôl na internet.

Poslaneckú podporu našiel Infovek u Jozefa Haracha (SDKÚ), na návrh ktorého sa zo štátneho rozpočtu vyčlenilo prvých 20 miliónov korún. Stanovili sa náročné podmienky pre výber 80 škôl, na ktoré sa ako prvé dodalo hardwarové a softwarové vybavenie, CD-ROM, internet, neskôr aj špecializované učebnice. Kritériá výberu v prípade stredných škôl napríklad určovali, že uchádzajúci sa kandidát musí pre každého prváka do šiestich mesiacov zaviesť vlastnú emailovú adresu, po dlhšom období pre všetkých žiakov a samotná škola spolu s piatimi učiteľmi musí mať vlastnú web stránku.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto atribúty splnila i spomínaná škola. Ako sme sa dozvedeli, žiaci majú svoje e-mailové schránky, cez internet si dopisujú a získavajú množstvo informácií a kontakty.

"S internetom som prišla do intenzívnejšieho styku pred rokom. Najradšej využívam možnosť posielania správ na mobilné telefóny, počítače používame aj v rámci biológie, či angličtiny," hovorí Lucka Rudyová, ktorú nepriazeň osudu pripútala na invalidný vozík. Spojenie so svetom prostredníctvom internetu považuje za uľahčenie komunikácie s ľuďmi, s ktorými nie je pre ňu jednoduché sa stretnúť.

Do počiatočnej fázy projektu sa nakoniec zapojilo len 79 škôl, jedna si po zverejnení prísnych podmienok netrúfla a rozhodla sa od projektu odstúpiť.

Asociácia Infovek predložila EK rozvojový projekt pod názvom eBest, ktorý Jozef Migaš odovzdal šéfovi EK Romanovi Prodimu. Peniaze sú potrebné na preškolenie učiteľov, ktorí predstavujú citlivé miesto celého projektu.

Okolité štáty majú v zavádzaní internetu na školy pred Slovenskom náskok. V Maďarsku sa rozbehol projekt podobný slovenskému, presadzovala ho však bývalá vláda, a tak po zmene vládneho kabinetu skrachoval. Česká republika minulý rok vyčlenila 800 miliónov na zavedenie internetu na školy, pre chýbajúci projekt však väčšina z nich zostala nevyužitá.

Druhá fáza pilotnej etapy projektu sa začala realizovať v tomto roku, plánuje sa so zapojením asi 300 škôl. Zo štátneho rozpočtu bolo na projekt uvoľnených 80 miliónov.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 24 546
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 518
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 558
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 408
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 333
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 272
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 851
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 574
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu