pomoci sú rozdelení do niekoľkých skupín. Niektorí sa podieľajú na prácach v mestských lesoch, iní pri čistení potoka, ďalší v školách, kde pomáhajú pripraviť triedy ku blížiacemu sa začiatku školského roka. "Okrem stravných lístkov sme zamestnancom zabezpečili aj pracovné náradie a pracovné nástroje, na čo sme z rozpočtu mesta zaplatili asi sto tisíc korún," informoval nás prednosta Mestského úradu v Lipanoch Jozef Križalkovič. Uviedol, že nezamestnaní sa podieľajú aj na pomocných prácach pri výstavbe dvoch mestských garáži.
Nie je tajomstvom, že človek, ktorý dlhšiu dobu nechodí do práce, postupne stráca tzv. pracovné návyky. Podľa slov prednostu Križalkoviča u nezamestnaných zatiaľ tento problém nezaznamenali a situácia je skôr opačná. "Evidujeme 450 dlhodobo nezamestnaných a všetkým sme vyhovieť nemohli. Väčšina z tých, ktorých sme oslovili, ponuku prijali. Boli však aj takí, ktorí z istých dôvodov odmietli. Tí nezáujem pracovať zdôvodnili buď zdravotnými problémami, alebo mali prácu, o ktorej pracovníci úradu práce nevedeli," povedal Križalkovič.
Oslovili sme aj jedného z tých, ktorý od MsÚ dostal zamestnanie. Na našu otázku, či je spokojný s výškou mzdy Pavol Tobiáš odpovedal: "Som rok nezamestnaný a teší ma, že konečne môžem pracovať. Vyhovujem mi aj to, že môžem robiť vo svojom 'fachu'." Prednosta Križalkovič k výške zárobku pracujúcich nezamestnaných poznamenal, že nie je podmienkou, že tí, ktorí sa podieľajú na odbornejších prácach, musia dostať iba to, čo im zaplatí štát. "Ak budeme vidieť, že sa snažia a po ich robote vidieť konkrétny výsledok, môžeme im niečo priplatiť," prisľúbil.
Ako ďalej poznamenal, ustrážiť takmer stovku ľudí nie je jednoduché a začínajú sa objavovať menšie problémy. "Už sa nám stalo, že niekto oznámil, že ten a ten len postáva a celý deň nič nerobí. Zrejme to sleduje niekto, kto mal záujem o prácu a nedostal ju."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.