uverejnili 18. marca článok o okresnom kongrese Strany občianskeho porozumenia (SOP) v Prešove. Pripomíname, že na tlačovej besede konanej po kongrese sme sa novozvoleného okresného predsedu SOP v Prešove Michala Baloga, v súčasnosti štátneho tajomníka ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií, opýtali, ako je to s členstvom zástupcu prednostu Okresného úradu Prešov Františka Oľhu, o ktorom sa preslýcha, že bol vylúčený zo SOP, a dostali sme takúto odpoveď: " Dňa 25. februára mu bolo zrušené členstvo na zasadnutí Miestneho klubu SOP v Ľuboticiach." Michal Balog pre KORZÁR vtedy tiež povedal, že Okresná rada SOP v Prešove už požiadala prednostu Okresného úradu Prešov Milana Benča o stiahnutie Oľhu z funkcie zástupcu. "Pán Oľha už totiž nemá čo na funkcii zástupcu prednostu robiť, keď stratil politickú podporu SOP," povedal vtedy Michal Balog. Zároveň zdôraznil, že funkcia zástupcu prednostu je politická.
Po tejto informácií sme v KORZÁRI (21. marca) uverejnili stanovisko Milana Benča, ktorý okrem iného povedal: "Na rovinu, nechcem sa miešať medzi jednotlivé strany, či hnutia. Tam rozhodujú kolektívne orgány. Ja by som však uvítal, keby príslušná strana vedela so svojim členom vytvoriť kultúrnu, slušnú dohodu. V SOP to zrejme nefunguje. Takže je na mne, ako to vyriešim. Nebude to však pred diskusiou s oboma stranami. Môže sa totiž stať, že v strane prevládne druhé krídlo a budú chcieť veci dať do pôvodného stavu. Bolo by to Kocúrkovo, kde každý chvíľku ťahá pílku."
Na toto následne na stránkach našich novín reagoval aj František Oľha (28. marca) konštatovaním: "Chceli mať zo mňa kádrovčíka a s tým som nemohol súhlasiť." Článok mal názov 'Jedni tvrdia, že František Oľha porušil stanovy SOP a druhí, že to bolo na neho dopredu nahrané'. Podstatou spomínaného článku sú slová Františka Oľhu: "Rozhodol som sa, že sa budem brániť." Zároveň uviedol, že podal vo veci podnet na Republikovú rozhodcovskú komisiu SOP. Dodávame, že podľa stanov SOP o zrušení členstva rozhoduje členská schôdza miestneho klubu a to trojpätinovou väčšinou prítomných. Člen však musí byť na toto rokovanie pozvaný písomne minimálne tri dni pred rokovaním. Jeho odvolanie voči vylúčeniu zo strany má však odkladný účinok. Napokon ešte toľko, že napriek písomnému požiadaniu Michala Baloga, aby Milan Benč odvolal Františka Oľhu z funkcie zástupcu prednostu okresného úradu, vo funkcii pôsobí dodnes.
Teraz však prinášame informáciu, že vo výsledku sa potvrdili slová prednostu prešovského OÚ Milana Benča, teda, že sa ľahko sa môže stať, že každý chvíľu ťahá pílku. A načo robiť Kocúrkovo. Prečo toto konštatovanie? Lebo Republiková rozhodcovská komisia SOP preskúmala sťažnosť Františka Oľhu a 27. júla vo veci aj rozhodla. A to tak, že vyhovela odvolaniu navrhovateľa. V premenení na drobné to znamená, že zrušila rozhodnutie Miestneho klubu SOP Ľubotice o zrušení členstva Františka Oľhu v SOP.
V odôvodnení stojí, že miestny klub porušil stanovy SOP. Konkrétne zo strany miestneho klubu nebola podľa Republikovej rozhodcovskej komisii SOP dodržaná ani jedna z dvoch hlavných podmienok, teda, že člen musí byť písomne pozvaný minimálne tri dni pred rokovaním o zrušení jeho členstva, ako aj to, že o zrušení členstva rozhoduje trojpätinová väčšina prítomných. V poučení rozhodnutia stojí aj to, že je definitívne a ak nebude dodržané, budú z toho vyvodené disciplinárne opatrenia. Za tým je podpis predsedu Republikovej rozhodcovskej komisie SOP Ľuboša Žiaka.
A čo na toto svoje víťazstvo hovorí František Oľha?
"Vnímam to ako obnovu v dôvery voči SOP. Pretože orgány strany konečne začali konať tak, ako majú, teda v zmysle stanov. Pre mňa je to zadosťučinenie a tiež vzpruha do ďalšej práce v SOP. Lebo to, čo sa dnes deje, že strana stráca preferencia, že stráca podporu, tak to je nie práca len vrcholového manažmentu SOP, ale to je práca dole v regiónoch - v okresoch. A bohužiaľ musím povedať, že elán, čo sa do záležitostí okolo SOP vložil pred voľbami, sa akoby vytratil. Dôvod je ten, že niektorí ľudia začali šliapať len po funkciách a po Bratislave. Práca v regióne im smrdí. Oni chcú hore, čo najvyššie. Videl som film Rebrík od Viktora Kubala. Je v ňom zachytené, ako človek stúpa hore po rebríku a neberie ohľady na nič. Toto by malo byť poučením pre ľudí, ktorí idú hore bez rozmyslu. S porušovaním zákonov a stanov." Oľha k tomu poznamenal, že "keď niekto spadne z prvého stupienka rebríka, zo "ščebľe", ako my Šarišania hovoríme, tak si udrie zadok, keď však spadne z desiateho "ščebľa", zlomí si nohu, alebo ruku, ale keď spadne zo samého vrchu - tak "šľak" ho trafí."
F. Oľhu sme sa tiež opýtali, či si myslí, že človek, ktorý stál za snahami o jeho vylúčenie z SOP, by si mal voči sebe vyvodiť dôsledky. "Jednoznačne. Ten kto tak hrubo porušil strany, pritom má vysokoškolské vzdelanie, aj za menom nejaké tituly, a pritom nevie počítať, nevie koľko sú tri pätiny z ôsmych, tak nemal by vykonávať zodpovednú funkciu a mal by si pre seba vyvodiť dôsledky. Keď už nie v štátnej funkcii, nech si tam bude, ale hlavne v straníckej. Lebo bol podpredsedom SOP pre vnútrostranícku prácu. Nech sa teraz nevyhovára na miestny klub, veď je predsa predsedom okresnej rady. Nemôže sa predsa stať, že predseda okresnej rady by si neprešiel doklady, veď okresná rada moje vylúčenie potvrdila na jeho nátlak. Ľudia sa boja."
Oľhu sme sa na záver opýtali, prečo - podľa jeho názoru - vznikla snaha o jeho "spratanie". A tu je jeho odpoveď: "Bol som v Amerike pri sestre a navštívil som aj Fordov hrob. Na náhrobnom kameni má epitaf: 'Za všetko čo som dosiahol vďačím tomu, že som sa obklopil múdrymi ľuďmi.' Ja som sa obklopil múdrymi ľuďmi a SOP išla hore. Ak sa však niekto obklopil hlupákmi..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.