okolo bytu, hneď sa zobudí a breše. Naskakuje na nás, je celkove stále nepokojný. Boli sme s ním vo veterinárnej ambulancii. Je klinicky zdravý, bol mu predpísaný Diazepam, ale bez účinku. Odporúčali nám kastráciu, ktorá bola vykonaná, ale stav sa nezlepšil. Uvažujeme o jeho utratení. Je ešte nejaká možnosť mu pomôcť?
Odpoveď: Pohybové aktivity psov majú širokú škálu prejavov a sú dané plemenom, vekom, pohlaví, chovným režimom, prostredím, atď. V zásade každý majiteľ psa sa stretol v praxi s týmito formami správania. Z hľadiska etológie a zoopsychológie ich považujeme za normálne, keď sú regulované psom a majiteľom. O problémovom správaní môžeme hovoriť vtedy, keď pes len v niektorých situáciách stráca kontrolu správania, ale komplexne je adaptabilný. Napríklad pes breše, keď členovia rodiny odchádzajú ráno do práce, ale o chvíľu tieto prejavy prestanú. Väčšinou takéto problémové formy správania majiteľ toleruje.
V tomto prípade ide jednoznačne o abnormálne správanie s diagnózou hyperkinetickej neurózy chronického charakteru. Príčiny týchto stavov spočívajú väčšinou v dlhotrvajúcej separačnej úzkosti, v nude, v chronickej predráždenosti, v traumatickom zážitku v citlivom vývojovom období v rannej ontogenéze (7 12 týždňov). Uvedený stav psa je pomerne komplikovaný, keďže je terapeuticky zanedbaný. Pri tejto diagnóze bežné sedatíva nie sú účinné a reakcie na ne sú často paradoxné, t.j. zhoršujú stav psa. Liečba tohto stavu si vyžaduje špecifický postu, priamo koordinovaný terapeutom špecialistom. Napriek tomu, z hľadiska všeobecnej informácie uvádzam nasledujúci terapeutický prístup:
Aplikácia amphetamínu, 2 x denne v 7 hodinových intervaloch (2 týždne).
Každý deň v priebehu liečby beh so psom (bicykel), minimálne 1 x denne, 2-3 hodiny.
Pri nežiadúcich prejavoch psa ignorovať, netrestať!!!
Pri zlepšenom stave pokračovať v liečbe, pochvala slovom, jedlom (3 týždne).
Pri nežiadúcich stavoch psa slovne potrestať (4 týždne).
Vysadiť amphetamín, podávať ephedrin (4 týždne).
Denný systematický režim dodržiavať.
V domácom prostredí psovi ponúknuť predmety na hryzenie (kosť).
Potravový režim stále konštantný.
Celkové zlepšenie sa dá očakávať v 7 týždni od začiatku liečby. Problémom sú recidívy a znížená tolerancia k stresom takže v takom prípade sa liečba modifikuje novým postupom.
Prognóza úspešnosti tejto diagnózy je asi cca 40-50 percentná.
Autor: MVDr. Anton HVOZDÍK, CSc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.