na stavbe a najmä v letných horúčavách si niektorí pri obede hasil smäd aj nejakým tým pivkom. Naše "šéfstvo" stravujúce sa v rovnakom zariadení nemalo k tomu nijaké pripomienky, napokon nebol ani dôvod, pretože to nikto nepreháňal, neopíjal sa a s pracovnými výsledkami našej skupiny bola vždy spokojnosť. Po nástupe nového vedenia však vo firme zavládli nové poriadky, preto sa pýtame, v ktorých prípadoch sú zamestnanci povinní podstúpiť na pracovisku dychovú skúšku na alkohol a aké množstvo zisteného alkoholu v krvi môže byť dôvodom na okamžité zrušenie pracovného pomeru?
Zn.: Alkohol na pracovisku
Odpoveď: Nepožívať alkoholické nápoje na pracovisku zamestnávateľa v pracovnom čase i mimo neho a nenastupovať pod vplyvom alkoholu na pracovnú smenu patrí k základným povinnostiam zamestnanca v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Na posúdenie, či ide o alkoholický nápoj, je rozhodujúca výška objemového percenta alkoholu v nápoji. Podľa zákona o ochrane pred alkoholizmom a inými toxikomániami, alkoholickými nápojmi sú liehoviny, destiláty, víno, pivo a iné nápoje, ktoré obsahujú viac než 0,75 objemového percenta alkoholu. Niet preto pochýb o tom, že vypitie aj jedného pol litrového 12-stupňového piva na pracovisku alebo aj pri obede v pracovnom čase mimo pracoviska treba považovať za porušenie pracovnej disciplíny.
Zložitejšia je odpoveď na otázku, v ktorých prípadoch a pri akom množstve zisteného alkoholu v krvi zamestnanca môže s ním zamestnávateľ zrušiť pracovný pomer okamžite. Týmto spôsobom môže totiž zamestnávateľ zrušiť pracovný pomer len výnimočne, a to iba vtedy, ak zamestnanec porušil pracovnú disciplínu zvlášť hrubým spôsobom. Musí teda ísť o mimoriadny prípad porušenia pracovnej disciplíny takej intenzity, že pre zamestnávateľa nie je únosné, aby zamestnanec zotrval u neho až do uplynutia výpovednej doby. Z toho dôvodu treba aj pri požití alkoholických nápojov zamestnancom skúmať individuálne v závislosti od všetkých okolností prípadu, či takéto porušenie pracovnej disciplíny dosahuje intenzitu zvlášť hrubého porušenia základných povinností pracovníka, medzi ktoré patrí nepožívanie alkoholických nápojov na pracovisku. Skutočnosť, že sa u pracovníka požitím povedzme jedného 12-stupňového piva neprejavila žiadna indispozícia v tom smere, že by nebol schopný ďalej vykonávať prácu a nemusel preto opustiť pracovisko, je iba jedným z kritérií hodnotenia závažnosti pracovníkovho previnenia. Ďalšími kritériami môže byť stav pracovnej disciplíny na pracovisku, celková charakteristika, doterajšie pracovné výsledky zamestnanca a pod. Veľmi dôležité z tohoto hľadiska je okrem intenzity alkoholického opojenia aj pracovné zaradenie pracovníka. Je určite rozdiel, či alkohol požila osoba obsluhujúca zložité a nebezpečné technologické zariadenie alebo či si vypila administratívna pracovníčka v kancelárii. Inak sa tiež hľadí na majstra prevádzky, ktorý má byť príkladom pre podriadených pracovníkov a inak na jeho podriadeného. Z pohľadu asi týchto kritérií treba posudzovať, či, kedy a pri akom množstve požitých alkoholických nápojov sa zamestnanec môže dopustiť porušenia pracovnej disciplíny spôsobom, ktorý bude možné kvalifikovať ako zvlášť hrubý, a ktorý dáva zamestnávateľovi dôvod ukončiť s takýmto pracovníkom pracovný pomer okamžite.
V prípade pochybností zamestnávateľa o spôsobilosti zamestnanca vykonávať prácu, je oprávnený požadovať, aby sa zamestnanec podrobil vyšetreniu, či nie je pod vplyvom alkoholu. Toto vyšetrenie môže zamestnávateľ vykonať len dychovou skúškou pomocou detekčných trubičiek alebo aj analyzátorom alkoholu v krvi (Dragerom), nemôže však urobiť tzv. krvnú skúšku, lebo tú môže urobiť len odborný zdravotnícky zamestnanec. Ak zamestnanec bez vážnych dôvodov toto vyšetrenie odmietne, dopúšťa sa porušenia pracovnej disciplíny, ktoré možno postihnúť výpoveďou alebo pri splnení horeuvedených podmienok aj okamžitým skončením pracovného pomeru. Vyžaduje sa však, aby zamestnávateľ v pracovnom poriadku alebo vo vnútornom predpise určil okruh zamestnancov, ktorí sú oprávnení vykonávať dychovú skúšku.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.