morských vĺn, len aby sa jej zbavil. Na to, aby ste získali morskú nemoc sa nemusíte plaviť na zaoceánskej ani výletnej lodi, úplne stačí hojdavý pohyb na chrbte ťavy alebo slona, na ktorý ste si priplatili v dolároch. V našich podmienkach podľahnete kinetóze aj v aute. Bez ohľadu na dopravný prostriedok sa kinetóza prejaví vždy rovnako: pocitom nevoľnosti, zblednutím, studeným potom na tele, zvýšenou tvorbou slín, zívaním, nutkaním na zvracanie, niekedy bolesťami hlavy, pri srdci, za hrudnou kosťou, závratmi, hnačkou. Na kinetózu sú náchylné deti medzi 2. - 12. okom a častejšie ňou trpia ženy než muži.
Ak pociťujete nevoľnosť v akomkoľvek hromadnom dopravnom prostriedku či aute, sadnite si do najstabilnejšej časti a s dobrým rozhľadom: v motorovom vozidle na prednom sedadle, v lietadle nad krídlami bližšie k oknu, v prostrednej časti lode. Mali by ste sedieť opretí v sedadle, vyvarujte sa pohybov krkom a pohľad sústreďte na nejaký pevný bod. Nemali by ste piť väčšie množstvo alkoholu, jesť ťažké jedlá, ale ani nedržať hladovku. Účinným prostriedkom proti kinetóze sú upokojujúce lieky ako Kinedril, Theadryl - po konzultácii s lekárom.
Možno ste už počuli o syndróme "jet lag". Súvisí s cestovaním v lietadle, keď rýchlo prekročíme niekoľko časových pásiem pri diaľkovom lete. Práve to spôsobuje u väčšiny cestujúcich zvýšenú únavu, celkové ochabnutie, ospalosť, podráždenosť. Vzniká syndróm "jet lag". Je vynikajúce, že za pár hodín môžeme byť u protinožcov, lenže naše telo nefunguje tak rýchlo ako lietadlo, "šliape", ako je naučené.
Je dokázané, že cesty smerom na východ pôsobia rušivejšie, ako na západ. Prečo je to tak, na to zatiaľ vedci neprišli. Zistili, ako sa dá preventívne predchádzať syndrómu "jet lag": zvýšiť príjem tekutín v lietadle, častejšie sa prejsť v uličke, obmedziť kávu, znížiť príjem kalórií, užiť malé dávky krátkodobo účinných hypnotík, ktoré pred cestou predpíše lekár.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.