Stavikrv vtáčí
Anna MACKOVÁ
V staroveku mali lekári pre liečenie chorôb obličiek, pečene, žlčníka a tráviaceho traktu spravidla rovnaký postup a lieky, pretože nevedeli s istotou určiť, ktorý z orgánov je vlastne postihnutý. Preto aj Galenus a Dioskorides používali stavikrv vtáčí ako univerzálny liek na ich ochorenie. Neskôr bol v ľudovom liečiteľstve aplikovaný predovšetkým k zastaveniu akéhokoľvek krvácania (z toho zrejme vznikol aj názov "stavikrv") a okrem iného sa odporúčal aj pri liečbe tuberkulózy. Mnohé indikácie boli neskôr potvrdené.
Stavikrv vtáčí (Polygonom aviculare L.) je jednoročná, nízka rastlina, vytvárajúca už od bázy rozvetvené, väčšinou poliehavé stonky. Listy sú celistvookrajové, striedavé, dlhé 1 až 2 cm, krátkostopkaté až sediace, kopijovité. Z ich úžľabia vyrastajú drobné kvety v dvoch až päťkvetých vrcholíkoch. Okvetie je zrastené z piatich nazelenalo bielych alebo ružovkastých lupienkov. Plodom je podlhovastá, vajcovitá, trojboká, zahrotená nažka hnedočiernej farby. Je to veľmi premenlivý druh, tvoriaci celý rad poddruhov, ktoré sa ťažko rozlišujú a bezpečne ich možno odlíšiť iba na základe tvaru semien. Z farmaceutického hľadiska medzi nimi neboli doposiaľ zistené žiadne rozdiely. Vyskytuje sa takmer na celom svete okrem tropických oblastí. Ako burina rastie skoro vo všetkých pestovaných plodinách a často vytvára súvislé porasty okolo ciest, na rumoviskách aj v trávnikoch.
Zbiera sa nadzemná časť od júna do septembra. Suší sa v tenkých vrstvách v tieni, počas sušenia ju treba šetrne obracať. Teplota v sušiarni by nemala presiahnuť 45 stupňov Celzia. Droga obsahuje flavonoidy, kvercetinový glykozid avikularin, triesloviny, 1 až 2 percentá kyseliny kremičitej, minerálne látky, živicu, vitamín C a i.
Pomerne vysoký obsah kremíka v droge priaznivo vplýva na metabolizmus hlavne u starších ľudí, zlepšuje reparačné procesy a spôsobuje aj mierne zníženie obsahu cukru v krvi. Čaj zo stavikrvu vtáčieho sa používa k uvoľňovaniu hlienov a ľahšiemu odkašlávaniu, pri chronických zápalových procesoch močových ciest a tvorbe močových kamienkov a k zastaveniu hnačiek. Má priaznivý vplyv pri reumatických chorobách. Hojivé a krvácanie zastavujúce účinky drogy sa využívajú aj vo forme obkladov alebo kúpeľov na ošetrenie rán a kožných vyrážok, na zle sa hojace rany, alebo na stiahnutie pórov a k spevneniu pokožky. Odporúča sa aj ku kloktaniu pri zápaloch v ústnej dutine.
Zápar alebo odvar sa pripravuje z 1 kávovej lyžičky drogy na šálku vody. Odvar alebo zápar sa pije 2 až 3 krát denne. Na vyplachovanie úst, alebo na obklady sa používa odvar zo 6 lyžičiek drogy na pohár vody.
Toxicita: Doposiaľ neboli zistené žiadne škodlivé účinky.
Droga stavikrvu vtáčieho je súčasťou čajovinových zmesí Pulmoran, Diabetan, Species urologicae Planta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.