technikami, ako sú napr. endoskopia, laparoskopia, fibroendoskopia. Sú to postupy, ktorými je možné vyšetrovať vnútorné duté orgány, alebo robiť biopsiu (vyrezanie vzorky tkaniva zo živého organizmu pre vyšetrenie). Ekografia je zase technika na vyšetrovanie mäkkých tkanív chorôb obličiek, pečene, žlčníka, slinivky brušnej, vaječníkov a maternice nielen domácich, ale aj hospodárskych a divých zvierat. Bežná je tracheobronchoskopia na nenásilný prístup do pľúc, lokalizovanie a vyňatie cudzieho telesa. Rakovina neobchádza ani zvieratá. Ak včas zistia nádory zviera operujú a potom ho podrobia chemoterapii, ktorá je rovnaká pre všetky zvieratá, líši sa iba dávkami. Nie je žiadnou zvláštnosťou, ak operence po operácii rakoviny očného viečka strávia týždeň na jednotke intenzívnej starostlivosti. Mnohým domácim miláčikom musia zas fixovať kosti kovovými doštičkami a skrutkami alebo nahradiť bedrový kĺb či šľachu. Šľachu "vymenili" aj psíkovi našej kolegyne veterinárni lekári v Košiciach.
Španielsky časopis Muy Interesante opisuje operáciu zlomeniny konskej nohy. V minulosti by koňa utratili. Po odstránení sadry kôň absolvoval rehabilitáciu s pomocou laseru a fyzioterapie. Niekde majú dokonca aj rehabilitačné bazény, kde si kone plávaním rozhýbu svaly.
U zvierat používajú aj alternatívne postupy, ako akupunktúra, homeopatia i fytoterapia. Akupunktúra zvierat sa dostala do Európy z Číny. Najviac ju uplatňujú vo Francúzsku. A najhorúcejšou novinkou je liečba cez internet. Na diaľku tak lieči jeden z renomovaných španielskych veterinárov. Internetom mu pošlú röntgenové snímky, popis príznakov a fotografiu zviaraťa a po preštudovaní údajov predpíše pre zviera liečbu, samozrejme, opäť prostredníctvom internetu.
Autor: Z/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.