otvorenia sa zúčastnil okrem iných aj prezident VSŽ, a. s., Gabriel Eichler, ktorý nielenže prestrihol symbolickú pásku, ale spolu s ďalšími siedmimi pracovníkmi spoločnosti sa rozhodol podmienky novootvoreného oddelenia aj vyskúšať. Presne o pol jedenástej sa pohodlne uvelebil na jednom z lôžok a podrobil sa odberu. Trval necelých päť minút a prezident počas neho nešetril úsmevmi. V ležiacej polohe ho po prvýkrát videli i pracovníci Nemocnice VSŽ, pretože Gabriel Eichler je podľa nich zdravý ako buk.
Ako prezradil, bolo to síce jeho prvé darovanie krvi na Slovensku, v minulosti sa však k tomuto kroku odhodlal už asi desaťkrát. Väčšinu z nich podstúpil ako pracovník Bank of Amerika, naposledy ale daroval krv v Českej republike asi pred štyrmi rokmi, keď pracoval pre České energetické závody. Ako "prvodarca" teda dostal po odbere odznačik s červenou kvapkou krvi, symbolických sto korún a ďalších dvetisíc ako odpočítateľnú položku z dane. Kým odznak si prezident VSŽ, a. s. rád ponechal, stovku s úsmevou odovzadal na sponzorský účet novovzniknutého oddelenia. Potom si odpil z pohára šampanského. To mu síce s humorom ponúkal riaditeľ Nemocnice VSŽ, a. s. Juraj Vančík ešte pred odberom - vraj aby to bolo príjemcovi veselšie, G. Eichler sa však na to nahovoriť nedal.
Slávnostnému otvoreniu Hematologicko-transfúzneho oddelenia (HTO) v šackej nemocnici predchádzala dvojmesačná skúšobná prevádzka potrebná na otestovanie prístrojovej techniky. Počas nej sa uskutočnilo asi dvesto odberov, ku ktorým sa včera pridalo ďalších päť, pretože dvoch zo siedmich adeptov museli po testovacom odbere krvi vyradiť. Náklady na otvorenie oddelenia predstavovali šesť miliónov korún, z ktorých dva poskytli VSŽ a štyri vyčlenila nemocnica. Investície by sa však mali za tri až štyri roky vrátiť, v prípade dostatku darcov krvi, kedy by sa mohla krv a krvné deriváty po spracovaní predávať, bude návratnosť do dvoch rokov.
Ako informoval riaditeľ nemocnice Juraj Vančík, k zriadeniu HTO viedlo hneď niekoľko dôvodov, najdôležitejším však bol nedostatok krvi pri plánovaných a okamžitých operáciách. Krv musela nemocnica kupovať a to aj v prípadoch, keď si sama zadovážila darcov, pretože platila za jej spracovanie. S nákupom krvi a krvných derivátov súviseli náklady asi päť miliónov ročne. Vlastné hematologicko-transfúzne oddelenie bude pre nemocnicu prínosom. Okrem diagnostiky a terapie pacientov s chorobami krvi, jej odberu a konzervovania sa bude v budúcnosti venovať i plazmaferetickému programu, teda získavaniu plazmy a to predovšetkým pre potreby miestnej Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie. Tá má celoslovenskú pôsobnosť a spotreba krvi i krvnej plazmy je na klinike mimoriadne vysoká.
Podľa primárky oddelenia MUDr. Marty Bandovej, ktorá predtým pracovala dvadsať rokov ako primárka transfúzneho oddelenia v prešovskej nemocnici, je ambíciou pracovníkov pokryť nielen potreby nemocnice (teda vyrobiť asi tritisíc krvných konzerv a štyristo transfúznych jednotiek plazmy ročne), ale poskytnúť v prípade potreby krv aj iným nemocniciam. Mesačne teda plánujú uskutočniť najmenej tristo odberov. Odberové dni sú dvakrát do týždňa, v pondelok a vo štvrtok, mimo nich sa budú realizovať plánované hromadné odbery.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.