presvedčených, že v najbližších 12 mesiacoch bude obmedzovať nákupy predmetov dlhodobej spotreby. Patria sem prístroje ako chladnička, práčka či zariadenia do domácnosti ako koberec či nábytok. O zvýšení výdavkov na tieto zariadenia uvažuje len 13 percent domácností.
Spotrebiteľské očakávania sa pritom neveľmi viažu na sociálnu situáciu. V roku 1997, v období rastu reálnych miezd a relatívne nízkej nezamestnanosti, boli totiž očakávania ešte horšie ako dnes. Obmedzenie nákupov predmetov dlhodobej spotreby vtedy predpokladalo až 56 percent obyvateľstva. Perspektívu zvyšovania týchto výdavkov naopak vyjadrovalo len 11 percent domácností. Vývoj obchodnej bilancie a maloobchodné tržby v roku 1998 ich negatívne očakávania nenaplnili.
Rovnako negatívne sa vyjadrujú ľudia aj o podmienkach sporenia na Slovensku. Až 73 percent obyvateľov ich považuje za nevhodné. O vhodných podmienkach hovorí len 15 percent. Takýto nepriaznivý výsledok ale neznamená žiadnu zmenu v spotrebiteľskom správaní obyvateľstva. V apríli roku 1999, keď banky ponúkali až 20-percentné úrokové sadzby, považovalo podmienky sporenia za nevhodné tiež až 71 percent. Dvadsaťpercentné sadzby považovalo vhodné na sporenie len 17 percent obyvateľstva. Vyplýva to z prieskumov spotrebiteľskej dôvery, ktoré vykonal Štatistický úrad SR.
Stabilne negatívne nezostávajú len hodnotenia súčasných podmienok, ale aj očakávanie. Až 70 % obyvateľstva tvrdí, že v najbližších dvanástich mesiacoch neočakávajú vo svojej domácnosti tvorbu úspor. Pozitívne očakávania pritom vyslovuje len 25 % obyvateľstva. Tieto pomery sú relatívne stabilné. Od roku 1997 sa do budúcnosti vyjadruje pozitívne o úsporách 21 až 27 % obyvateľstva, negatívne 68 až 76 %. Pozitívne očakávania vyjadrujú hlavne vyššie príjmové kategórie obyvateľstva, mladší ľudia a podnikatelia.
Špecifickou kategóriou sú podnikatelia. Tí majú v porovnaní s "priemernými" Slovákmi oveľa optimistickejšie vízie svojej budúcnosti. Až 71 % podnikateľov predpokladá v najbližšom roku rast svojich úspor a 37 % zvýši investície do predmetov dlhodobej spotreby. Až 51 % podnikateľov plánuje stavebné úpravy svojho bydliska a 28 % si chce kúpiť alebo postaviť dom alebo chatu.
Medzi ostatnými skupinami obyvateľstva sa však takéto optimistické plány nevyskytujú. Úpravy v terajšom byte chystá len 20 % a investíciu do nového bydliska len 6 % domácností. Podobne je to aj s kúpou nového auta. V najbližších dvoch rokoch nové auto plánuje len 6 % obyvateľstva, medzi podnikateľmi má však tento plán až 37-percentnú podporu.
Autor: Dušan DEVÁN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.