objavujú na rôznych miestach Slovenskej republiky, včera upozornila TASR Národná banka Slovenska (NBS).
Ako uviedol vedúci tlačového oddelenia NBS Ivan Paška, falzifikáty sú vyrobené na ofsetových strojoch autotypiou a nie sú na nich napodobené žiadne ochranné prvky. Falzifikáty sú zaradené do stupňa nebezpečnosti "4" - ako menej podarená napodobenina. Avšak vzhľadom na to, že farebná vernosť falzifikátov je v porovnaní s pravými bankovkami pomerne dobrá, majú falšovatelia pri ich dávaní do obehu úspech. Najčastejší výskyt falzifikátov bol zaznamenaný v Žilinskom a Banskobystrickom kraji, ale vyskytli sa už aj v Nitrianskom, Trnavskom a Bratislavskom kraji.
Rovnakou technikou sú vyrábané aj falzifikáty v nominálnej hodnote 100 Sk, vzor 1999, sériové číslo L29265738, ktoré sa objavili v peňažnom obehu.
Tlačové oddelenie NBS preto upozorňuje občanov, aby vo vlastnom záujme pri prijímaní bankoviek, či už vyšších alebo nižších nominálnych hodnôt, kontrolovali ochranné prvky, ktoré sa na nich nachádzajú. Sú to vodoznak, ochranný prúžok, sútlačová značka, ktoré sa dajú ľahko kontrolovať bez akýchkoľvek technických pomôcok. Všetky tieto ochranné prvky na spomínaných falzifikátoch chýbajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.